Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Od Chopina do Żeleńskiego – Koncert

Edukacja Muzyka Koncert

26 listopada 2023, godz. 18:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Wstęp: Bezpłatny
Dodatkowe informacje:
Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie MCK SOKÓŁ
Serdecznie zapraszamy w niedzielny wieczór 26 listopada o godz. 18:00 do sali im. R. Sichrawy Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, gdzie będziemy mogli wysłuchać kameralnego koncertu „Od Chopina do Żeleńskiego” w wykonaniu Marty Trybulec (sopran) i Sławomira Cierpika (fortepian). Wydarzenie realizowane jest w ramach 18. edycji programu edukacyjno-kulturalnego LABIRYNT HISTORII pn. „Matejko – sny o Polsce”.
Koncert prezentuje twórczość trzech najważniejszych polskich kompozytorów z XIX wieku: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Władysława Żeleńskiego, w zakresie muzyki fortepianowej oraz wokalno-instrumentalnej (pieśni na głos z towarzyszeniem fortepianu).

Twórczość Chopina znamy najlepiej, twórczość Moniuszki wbrew pozorom tylko fragmentarycznie (w obiegu są tylko 4 jego opery i zaledwie kilka pieśni spośród napisanych 268), a kompozycji Żeleńskiego nie znamy zupełnie. Usłyszymy więc w ramach koncertu, obok popularnych utworów Chopina, także unikatowe kompozycje fortepianowe Moniuszki oraz przepiękne, mało znane pieśni i utwory fortepianowe żyjącego najpóźniej z nich Żeleńskiego. Władysław Żeleński, w przeciwieństwie do pozostałych, pochodzi z Małopolski, urodził się bowiem w Grodkowicach, miejscowości położonej na terenie dzisiejszego powiatu wielickiego. Jest on więc NASZYM kompozytorem i dlatego jego twórczość winna być nam szczególnie bliska. I chociaż był niesłusznie przez jakiś czas trochę zapomniany, to jednak zasługuje na uznanie i podziw ze względu na wysoki poziom muzyczny jego twórczości. Żeleński był zaprzyjaźniony z Janem Matejką. W młodości uczęszczali razem do tej samej szkoły – Gimnazjum Św. Anny; obydwaj mieli kłopoty z nauką. Gdy po latach spotkali się kiedyś już jako uznani artyści, Matejko z przekąsem i ironicznym uśmiechem przywitał Żeleńskiego słowami: „Cóż my, osły?”, nawiązując do tamtych czasów. Żeleński dedykował Matejce jedną ze swoich kompozycji: Dwa tańce polskie (Polonez, Mazur) na orkiestrę op. 37.

Słowo o muzyce: Ireneusz Trybulec
Czas trwania koncertu: 50 min.

Marta Trybulec

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasie śpiewu (sopran koloraturowy) znanej krakowskiej solistki operowej, Teresy Wessely. Głos kształciła również u Marii Morbitzer-Vardi z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz na kursach wokalnych w Berlinie i Inssbrucku, pracując m.in. z angielskim pedagogiem, specjalistką od dawnego śpiewu, Jessicą Cash.

Jest solistką zespołu Camerata Cracovia, z którym związana jest od 1987 roku, tj. od początku jego istnienia. Dokonała z nim nagrań telewizyjnych i płytowych (Muzyka w dawnej Polsce, Muzyka dawnej Europy – Niemcy i Polska, Kanty polskie i ruskie) oraz koncertowała w całej niemal Europie.

Oprócz muzyki dawnej wykonuje również utwory późniejsze, m.in. repertuar koloraturowy oraz pieśni polskich kompozytorów XIX-wiecznych: Chopina, Moniuszki i Żeleńskiego. Nagrała dwie płyty poświęcone twórczości Władysława Żeleńskiego: w firmie „Acte Prealable” wspólnie z tenorem Witoldem Wroną płytę z pieśniami i duetami, a w wytwórni „Dux”, razem z warszawską pianistką Marią Gabryś-Heyke, album z muzyką fortepianową i wokalną pt. Władysław Żeleński – Piano Works and Songs on period instrument.

Jest inicjatorką koncertów muzycznych w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach, miejscu urodzenia Wł. Żeleńskiego, oraz propagatorką jego twórczości. Działa jako prezes Fundacji Imienia Władysława Żeleńskiego.

Sławomir Cierpik

Absolwent z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szmyd-Dormus (1992 r.). Obecnie adiunkt w Katedrze Kameralistyki tej uczelni z tytułem profesora. Po studiach doskonalił swoje umiejętności na kursach muzycznych m.in. u prof. Ryszarda Baksta oraz Wiener Schubert Trio.

Jest laureatem nagród i wyróżnień, m. in. II nagrody na XI Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (1992 r.), II miejsca na konkursie poświęconym twórczości kameralnej W. A. Mozarta w Krakowie (1991 r.), nagrody dla najlepszego zespołu Kursu Muzyki Kameralnej w Weikersheim (1992 r.) w Niemczech oraz złotej odznaki w konkursie „Primus inter Pares” ufundowanej przez Prezydenta Miasta Krakowa.

Od 1995 roku, wraz ze skrzypkiem Romanem Reinerem i wiolonczelistką Barbarą Łypik-Sobaniec występuje w triu fortepianowym „Reiner Trio” koncertując w kraju i za granicą i dokonując z nim nagrań. W roku 2011 Sławomir Cierpik z Maciejem Lulkiem (skrzypce) i Barbarą Łypik-Sobaniec (wiolonczela) założyli trio fortepianowe: „Malawski Trio”, pragnąc wspólnie propagować i wykonywać polską muzykę kameralną, w tym dzieła Chopina, Różyckiego, Malawskiego, Walacińskiego, i in.

Jako akompaniator Sławomir Cierpik współpracuje z najwybitniejszymi polskimi solistami, m.in. ze znaną skrzypaczką Kają Danczowską, z którą występował w salach filharmonii we Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie, Lublinie, Jeleniej Górze i Katowicach.

Organizatorzy

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Kalendarium wydarzeń

Sztuka Wernisaż

Imaginarium historii – wernisaż wystawy

26 listopada 2023, godz. 17:30

Galeria Sztuki SOKÓŁ

Kino Przegląd Seans filmowy

Wim Wenders – mistrz kina drogi

28 listopada - 15 grudnia 2023

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu