Koncert Lusławickiej Orkiestry Talentów w ramach Festiwalu EMANACJE

Muzyka Koncert

24 sierpnia 2019

sobota godz. 17:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Bilety: Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek
Dodatkowe informacje:
Bezpłatne wejściówki dostępne od 17 sierpnia w kasie MCK SOKÓŁ oraz na stronie emanacje.pl.
Koncert w wykonaniu najmłodszej polskiej orkiestry, Lusławickiej Orkiestry Talentów. To kolejna edycja projektu, w którym biorą udział wyróżniający się młodzi muzycy z całego kraju – laureaci ogólnopolskich konkursów instrumentalnych. Orkiestra wystąpi pod batutą opiekuna artystycznego zespołu – Moniki Bachowskiej.
W programie:
 • Adam Jarzębski – Chromatica
 • Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Sinfonia VII d-moll
  Allegro
 • Johann Sebastian Bach – 3 Suita D-dur
  Aria
 • Peter Warlock – Capriol Suite
 • Piotr Czajkowski – Taniec arabski z suity „Dziadek do orzechów” - arr. Jeff Manookian
 • Gabriel Fauree – Pavane
 • Astor Piazzolla – Oblivion
 • Salvador Martinez – Hop Tango

Lusławicka Orkiestra Talentów

Jedno z kluczowych przedsięwzięć realizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W ramach realizowanego cyklicznie projektu, co 2 lata powołana zostaje dziecięca orkiestra smyczkowa złożona z wyróżniających się młodych muzyków wyłonionych na podstawie przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej dla szkół muzycznych I stopnia.
W skład zespołu wchodzi ponad 40 młodych muzyków z całej Polski dla których zaproszenie do Lusławickiej Orkiestry Talentów jest nagrodą za wybitne osiągnięcia a jednocześnie możliwością dalszego rozwoju pod kierunkiem znakomitych muzyków – artystów i pedagogów, którzy czuwają nad artystycznym poziomem oraz procesem budowania zespołu.
Zadaniem programu jest kształtowanie i rozwijanie umiejętności dzieci w zakresie specyfiki gry zespołowej i orkiestrowej.
Spotkania w Lusławicach umożliwiają najmłodszym muzykom z całej Polski poznanie się, wymianę doświadczeń, a przede wszystkim zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych dla dalszego kształcenia. Podczas zrealizowanych dotychczas edycji LOT młodzi muzycy pracowali pod kierunkiem liderów uznanych polskich orkiestr (NOSPR, Sinfonietta Cracovia) oraz dzielili scenę z m.in. Anne-Sophie Mutter, Apollon Musagète Quartet, czy Agatą Szymczewską. Opiekunem artystycznym i dyrygentem Lusławickiej Orkiestry Talentów jest Monika Bachowska.

Monika Bachowska

Dyrygent, chórmistrz, pedagog. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie, a w 2016 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura na UMFC w Warszawie. Pracuje z chórami i orkiestrami – dziecięcymi, młodzieżowymi, zawodowymi.
Jako śpiewaczka i dyrygentka w latach 1998–2011 współpracowała z Chórem Polskiego Radia w Krakowie. Kilkakrotnie przygotowywała Orkiestrę CORda Cracovia na festiwal „Wawel o Zmierzchu”, w czerwcu 2014 roku prowadziła orkiestrę Sinfoniettę Cracovię oraz dwukrotnie orkiestrę Filharmonii Krakowskiej (2014, 2015). Na zamówienie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie stworzyła FMF Youth Orchestra – zespół złożony z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych, który pod jej batutą wystąpił czterokrotnie na scenie tego międzynarodowego festiwalu. Od roku 2012 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach prowadzi Lusławicką Orkiestrę Talentów, z którą wystąpiła m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz nowej siedzibie NOSPR w Katowicach. W 2014 i 2016 nakładem wytwórni DUX ukazały się nagrania płytowe orkiestry kończące dwie edycje programu.
W swoim dorobku Monika Bachowska posiada również nagrania dla Programu 2 Polskiego Radia oraz współpracę z Dynamic Music Partners – kolektywem kompozytorskim w składzie: Lolita Ritmanis, Michael McCuistion, Kristopher Carter, tworzącym muzykę filmową dla Warner Bros. Od 1998 roku prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare, wykonując kompozycje różnych epok oraz gatunków muzycznych, a od 2015 – Chór Kameralny Insieme. W 2008 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, a w 2017 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od października 2017 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Kalendarium wydarzeń

Nenufary Moneta – cuda z wody i światła
Kino Seans filmowy

Nenufary Moneta – cuda z wody i światła

22 sierpnia 2019, godz. 18:30

Kino SOKÓŁ

kadr z filmu
Kino Seans filmowy

WOJNA TOTALNA: ZABIĆ JAK NAJWIĘCEJ

1 września 2019, godz. 17:00

Kino SOKÓŁ