Bachowska spuścizna

Muzyka Koncert

26 czerwca 2019

środa godz. 19:15

Kościół pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu

Bilety: Wstęp bezpłatny
W drugim koncercie XVIII Sądeckiego Festiwalu Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA wystąpi organista z Belgii - Peter Van de Velde.
Peter Van de Velde - rozpoczął naukę gry na organach w wieku lat dziewięciu, jako dwunastolatek był już organistą parafialnego kościoła w Doel we Flandrii. Ukończył z wyróżnieniem antwerpską Akademię Sztuk Pięknych. Studia kontynuował w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii, gdzie uzyskał tytuł magistra w 1996 roku i zdobył pierwsze nagrody z zakresu organów (kl. Stanislasa Deriemaekera) oraz innych wiodących przedmiotów.

W 2002 roku został powołany na stanowisko organisty tytularnego Katedry NMP w Antwerpii, największej i najznaczniejszej gotyckiej świątyni w krajach Beneluksu. Piastując tę funkcję,  opiekuje się dwoma wyjątkowej klasy instrumentami: romantycznymi organami Schyvena z 1891 roku oraz neobarokowym instrumentem  Metzlera (1993). Jest również organistą kościoła św. Michała w Antwerpii oraz członkiem licznych flamandzkich stowarzyszeń organowych.

Odbył liczne trasy koncertowe m.in. w Europie, Ameryce Północnej, Środkowym i Dalekim Wschodzie. Oprócz działalności solowej udziela się także jako kameralista współpracując z licznymi i znaczącymi śpiewakami, instrumentalistami, chórami i orkiestrami, często wykonując m. in. koncerty organowe z towarzyszeniem zespołów orkiestrowych.

Repertuar koncertowy Petera Van de Velde zawiera przekrój arcydzieł powstałych w okresie od wczesnego baroku po czasy współczesne. Artysta znany jest ze szczególnie cenionych wykonań kompozycji mistrzów belgijskich XIX i XX stulecia, takich jak Edgar Tinel, Joseph Jongen, Paul de Maleingreau, Flor Peeters, Joseph Callaerts czy Guy Weitz.

Program

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium i fuga e-moll BWV 548 (wg edycji K. Straubego)

Max Reger (1873-1916)
Toccata d-moll op. 59 nr 5
Fuga D-dur op. 59 nr 6
Melodia B-dur op. 59 nr 11

Karol Szymanowski (1882-1937)
Etiuda b-moll op. 4 nr 3 (transkr. A. Wightman)

Johann Sebastian Bach
Chromatyczna fantazja i fuga BWV 903 (transkr. M. Reger)

Kalendarium wydarzeń

malowany pejsaż
Edukacja Sztuka Plener

Trzy odcienie natury

25 - 27 czerwca 2019

Stawy w Starym Sączu

cykl: LATO ART
"Carmen", The Metropolitan Opera
Kino Teatr Seans filmowy

Carmen

27 czerwca 2019, godz. 18:00

Kino SOKÓŁ