FUN & CLASSIC - Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego

Muzyka
Od 2001 roku Nowy Sącz stał się stolicą muzyki nietuzinkowej, zabawnej, wirtuozowskiej i pomysłowej. Dzieje się to zawsze w ostatni tydzień karnawału, czyli rozpoczyna się ...pączkiem, a kończy śledzikiem. Czas pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami wypełniają koncerty. Koncerty niezwykłe, które są nie tylko wydarzeniami muzycznymi, ale także niecodziennymi, atrakcyjnymi widowiskami.
Dyrektor artystyczny festiwalu, znany pianista, Waldemar Malicki zaprasza do udziału w festiwalu artystów o znakomitym rzemiośle, mających jednocześnie poczucie dystansu do własnej osoby i uprawianej profesji, a co za tym idzie, umiejący się tą profesją bawić.

Bilety dostępne na stronie: biletysokol.pl.

Młodość przychodzi z wiekiem...

Szanowni Państwo,
zupełnie nie wiem, jak zacząć. Zawsze miałem jakieś pomysły, które nawet czasem stawały się inspiracją dla zdolniejszych ode mnie, a teraz klops.  W dodatku już ponad trzy lata minęły, od kiedy odszedł Manoel de Oliveira, autor pamiętnych słów: „Młodość przychodzi z wiekiem”. Ktoś potem zauważył, że owszem tak, o ile nie jest to wieko od trumny. A Stanisław Jerzy Lec dodał, że takie wieko od strony użytkownika nie jest ozdobne…
Tak więc zacząłem mało zabawnie i od razu przypomniałem sobie show hiszpańskiego humorystycznego kwartetu kobiecego Stradivarias sprzed paru lat. Pierwsze dźwięki, jakie zespół zagrał, to Lament Dydony Henry’ego Purcella (koniec XVII wieku). Jeden z najbardziej przejmujących, wręcz rozdzierających utworów w historii muzyki, jako początek humorystycznego spektaklu? No cóż, jest to wyzwanie. Potem zaskoczeń było więcej, a jedna z pań okazała się nawet mężczyzną. Wszyscy jesteśmy dziećmi bożymi.
Po koncercie publiczność podziękowała wykonawczyniom stojącą owacją, tzn. wstała jedna kobieta. Byłem pod takim wrażeniem tego gestu, świadczącego o ciekawej osobowości słuchaczki, że - nie bacząc na konsekwencje - poprosiłem ją o rękę.
Na festiwalu 2020 również wystąpi hiszpański zespół. Tym razem trio kobiece Funamviolistas wprowadzi nas w szalony nastrój, nie cofając się przed niczym. Que viva Espana!
To będzie się działo 25.02, a dwa dni wcześniej, 23.02 w niedzielę, wystąpi światowej klasy wirtuoz gitary Krzysztof Meisinger, któremu będą towarzyszyć muzycy Sinfonii Varsovii. Program nazywa się Astor i poświęcony jest muzyce Astora Piazzolli. Namiętność i wirtuozeria w wielu odsłonach, a to wszystko w rytmie tango nuevo, czyli kreska taktowa, trzy ósemki, trzy ósemki, dwie ósemki, kreska taktowa, a pod tym rytmicznym schematem - lawina uczuć.
Jeszcze trzy dni wcześniej, w piątek 21.02, czeka na nas koncert, który w pierwszej chwili może się wydać normalny: sopranistka Dorota Szczepańska, młoda, występująca głównie za granicą oraz pianista Waldemar Malicki, polski, żyjący. Ale która sopranistka na jednym koncercie śpiewa Vivaldiego, Pucciniego, Bagdad Cafe i Ja się boję sama spać? Do tego gra na różnych nieoczekiwanych instrumentach! A to i tak nie wszystko, więc warto przyjść.
Dzień wcześniej, 20.02.2020, wystąpi Filharmonia Dowcipu. Mamy nadzieję zaskoczyć Państwa żartem i wirtuozerią.

Waldemar Malicki

Najbliższe wydarzenia z tego cyklu

fot. archiwum Filharmonia dowcipu
Muzyka Koncert

CO TU JEST GRANE CZYLI... WALDEMAR MALICKI POWRACA Z FILHARMONIĄ DOWCIPU!

20 lutego 2020, godz. 19:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Waldemar Malicki, fot. archiwum artysty
Muzyka Koncert

KONCERT ZIMOWY NA NIEZWYKŁĄ SOPRANISTKĘ I ZNANEGO PIANISTĘ

21 lutego 2020, godz. 19:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Muzyka Koncert

KRZYSZTOF MEISINGER & MUZYCY ORKIESTRY SINFONIA VARSOVIA W PROGRAMIE "ASTOR"

23 lutego 2020, godz. 19:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Muzyka Koncert

THE FUNAMVIOLISTAS

25 lutego 2020, godz. 19:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ