29. Prezentacje Nowotarskie: Miasto Sów

24 września - 31 października 2020

Galeria BWA JATKI

W związku z wprowadzeniem 3 października 2020 r. w powiecie nowotarskim strefy czerwonej, związanej z przyrostem zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w tym obszarze, wystawa będzie nieczynna.
Temat wystawy wydaje się być niezwykły, jak na „zwykłe” artystyczne usiłowania, jakimi dotąd darzyła nas Galeria. Wiemy jednak, że każdy temat, jaki artysta weźmie na swój warsztat może zaowocować dziełem sztuki. Oglądający zaś może je „przyjąć” lub nie. I może próbować zinterpretować.

Artyści biorący udział w wystawie:


Joanna BOROWICZ
Ewa DESKUR–KALINOWSKA
Małgorzata DUDZIŃSKA–KRASKIEWICZ
Anna DZIUBAS
Piotr FRYSZTAK
Anna GOSTKIEWICZ
Wiesława KAZUŚ–TYLEK
Dawid KĘDZIERSKI
Maria Zofia MROŻEK
Marcin OZOROWSKI
Ewa RADWAŃSKA
Agnieszka ROKICKA
Sławosz SMOLEŃ
Marcin STAWICKI
Piotr TIMOFIEJCZYK
Aneta TWOREK
Emilia VOIT
Gabriel WOLSKI
Monika ZYGMUNT–INGLOT

(...) I tu pojawia się bohaterka eseju i wystawy – sowa. Ptak łatwy do zidentyfikowania, a jednocześnie tajemniczy dla laika. Bo laik w nocy śpi. Nocny, bezszelestny lot, hipnotyzujące spojrzenie, dziwne dźwięki – to działa na nasz gadzi mózg zawsze i wszędzie, niezależnie od długości i szerokości geograficznej. Ten mózg dodaje do obrazu sowy znacznik emocjonalny. Znacznik ten może być różny, pozytywny / negatywny. I tak zaczyna się ambiwalencja uczuć względem sów. Ilość sofizmatów na temat sów rośnie – a artyści malują… rzeźbią… wystawiają…
Ludmiła Figiel