Dostępność Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wśród swoich propozycji mamy wiele działań artystycznych. Oferta ta jest dostępna dla wszystkich chętnych, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę, pobudzić wyobraźnię, rozwijać talenty, a przede wszystkim, ciekawie i miło spędzić wolny czas. Wierzymy, że nie ma barier, których nie moglibyśmy nie pokonać.

Przyjdź, sprawdź i przekonaj się sam. :)

MENEDŻER/KOORDYNATOR DOSTĘPNOŚCI MCK SOKÓŁ

Katarzyna Kożuch: znajomość PJM poziom podstawowy A1
tel. 18 448 26 30, e-mail: k.kozuch@mcksokol.pl

Kontakt dla osób z dysfunkcją słuchu poprzez SMS - nr tel. 600 439 299

DOJAZD DO MCK SOKÓŁ

Jesteśmy usytuowani w centrum miasta, przy ul. Długosza 3, parking i wejście do budynku znajdują się od ul. Kościuszki. W przypadku braku własnego środka transportu można w łatwy sposób dojechać komunikacją miejską (przystanki – Długosza-Planty, Konarskiego i Kościuszki).

OTOCZENIE INSTYTUCJI

Dysponujemy parkingiem bez barier architektonicznych z oznakowanym miejscem parkingowym dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście do budynku – proponujemy dwa rozwiązania: pokonanie 5 schodów lub skorzystanie z podjazdu/pochylni z poręczami, prowadzącego do bocznych drzwi, przy których znajduje się dzwonek, sygnalizujący obsłudze w recepcji o potrzebie otworzenia tych drzwi i ewentualnej pomocy osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim. Przy wejściach znajdują się plansze dotykowe z planem przestrzennym parteru.

PRZESTRZEŃ W INSTYTUCJI

Recepcja i kasa, znajdują się na poziomie wejścia do budynku. Dysponujemy dwoma ladami/oknami obsługi o różnych wysokościach w zależności od potrzeb klienta. Ponadto każda kondygnacja budynku w części usługowej (sale kinowe, sale koncertowe, konferencyjne, szkoleniowe) udostępniona jest osobom z niepełnosprawnościami poprzez wyznaczone miejsca na np. wózki inwalidzkie oraz poprzez windę osobową/ posiadającą wyjścia z dwóch stron/, w której każdy poziom zapowiadany jest przez lektora, a przyciski sterujące pracą windy posiadają wypukłą strukturę oraz zapisane są alfabetem Braille’a. Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, którą użytkownik zamyka samodzielnie od wewnątrz, również znajduje się na poziomie wejścia do budynku.

Ponadto pod numerem telefonu: 18 448 26 00 dostępne jest nagranie na sekretarce telefonicznej aktualnego repertuaru kina oraz informacji o wydarzeniach artystycznych i zajęciach edukacyjnych odbywających się w MCK SOKÓŁ. Nagranie audio na płycie CD jest także dostępne w recepcji.

POLITYKA CENOWA

Proponujemy najniższe ceny do kina i na wydarzenia artystyczne. Oferta biletów zniżkowych dotyczy także uczniów, studentów, rencistów, emerytów osób z niepełnosprawnościami i ich asystentów za okazaniem legitymacji. Ulgowe bilety na wszystkie seanse kinowe oferujemy w każdy poniedziałek. Nie pobieramy dodatkowych opłat za okulary 3D i seanse w weekend. 
* Dla osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, ruchu - bezpłatny wstęp na warsztaty:  O czym grają dudy.. oraz Mała akademia folkloru.

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU / SŁUCHU / RUCHU

KINO

Koordynator dostępności: 
Diana Kamykowska-Gacek – kierownik kina
tel. 18 448 26 32, e-mail: d.kamykowska@mcksokol.pl
 • filmy z audiodeskrypcją – każdy nowy film wchodzący na ekrany kin z audiodeskrypcją staramy się prezentować w naszej instytucji w ramach bieżącego repertuaru, ale także na zamówienie grupowych rezerwacji. We współpracy z Fundacją POMAGAM NIEWIDOMYM oraz Polskim Związkiem Głuchych, wybierany jest repertuar na comiesięczny seans - uczestnicy seansu z udogodnieniami dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu po projekcji przy kawie mogą wspólnie porozmawiać na temat zaprezentowanych filmów. Dostępne są słuchawki i istnieje także możliwość dopięcia własnych. 
 • psy asystujące są mile widziane - zgodnie z nową ustawą o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych
 • pętla indukcyjna – działa na parterze sali im. Lucjana Lipińskiego
 • cennik kinowych biletów - zafoliowany, dostępny w kasie na życzenie klienta
 • w salach kinowych znajdują się miejsca przeznaczone dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
 • we współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowych z Nowego Sącza i mniejszych miejscowości oraz organizacji wspierającej osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi i umysłowymi, przeprowadzane są projekcje na zamówienie dla grup zorganizowanych;
 • na zamówienie organizowane są seanse dla osób z autyzmem w obecności opiekunów, dla grupy dopasowywane są natężenie oświetlenia i głośności podczas seansu
 • sprzedaż internetowa biletów – są wyznaczone miejsce dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi w każdej sali kinowej, na schematach sprzedaży oznaczone są specjalnym kolorem
DZIAŁ ANIMACJI I DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

1. Sekcja Animacji Kultury

Koordynatora dostępności:
Edyta Giza - specjalista ds. animacji kultury
znajomość PJM poziom podstawowy A1
tel. 18 448 26 41, e-mail: e.giza@mcksokol.pl
 • warsztaty edukacyjne skierowane do osób w wieku od 6 do 15 lat, także z klas integracyjnych i ośrodków specjalnych. Nauczyciele, opiekunowie pomagają prowadzącym w przeprowadzeniu zajęć, np. tłumacząc na język migowy polecenia prowadzącego warsztaty. Koordynator przyjmujący rezerwacje zawsze omawia z opiekunami formę zajęć i dostosowuje je do wybranej grupy. Koordynator dostępności - Edyta Giza - przeszła w tym zakresie przeszkolenie i na zajęciach bezpośrednio pomaga w ich przeprowadzeniu. Zajęcia są prowadzone od września 2018 r. do czerwca 2019 r., na podstawie indywidualnych zgłoszeń i rezerwacji. Liczba uczestników: 25 osób, czas trwania: 2 godziny, dla osób z dysfunkcjami słuchu, ruchu - bezpłatny wstęp    
 • wymagany tłumacz PJM/osoba z dobrą znajomością PJM z grupą rezerwującą zajęcia.
NASZE ORŁY (niepełnosprawność słuchowa, ruchowa)

Warsztaty obejmą tematykę, których motywem przewodnim jest godło oraz flaga – symbole narodowe. Warsztaty rozpoczynają się pokazem multimedialnym, w ramach którego zaprezentowana zostanie historia godła polskiego. W części praktycznej warsztatów, uczestnicy przy pomocy gotowych szablonów i materiałów plastycznych, tworzą własne Kokardy Narodowe, godła oraz zindywidualizowane pocztówki okolicznościowe nawiązujące do 100-lecia niepodległości.

2. Sekcja Dziedzictwa Kulturowego

Koordynatora dostępności:
Monika Kurzeja - specjalista ds. badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego
znajomość PJM poziom podstawowy A1
tel. 18 448 26 46, e-mail: m.kurzeja@mcksokol.pl

 • warsztaty edukacyjne skierowane do osób w wieku od 4 do 100 lat, z niepełnosprawnościami wzrokową, ruchową, słuchową i innymi. Zajęcia są prowadzone przez cały rok od poniedziałku do piątku, na podstawie indywidualnych zgłoszeń i rezerwacji. Liczba uczestników: do 25 osób, czas trwania: 1,5 godziny, zajęcia bezpłatne,
 • wymagany tłumacz PJM/osoba z dobrą znajomością PJM.

O CZYM GRAJĄ DUDY, JAK DŹWIĘCZY TROMBITA? (niepełnosprawność wzrokowa, ruchowa)

Tajemniczy świat dźwięków oraz instrumentów ludowych to temat warsztatów inspirowanych tradycjami muzycznymi regionu. Podczas zajęć uczestnicy mają okazję nie tylko posłuchać jak brzmią dudy, złóbcoki, skrzypce, basy, trombita, róg pasterski, liść, słomka, okaryna i różnego rodzaju piszczałki i fujarki, ale także ich dotknąć i wydobyć dźwięk. Odbywa się nauka charakterystycznych dla regionu tańców i przyśpiewek oraz możliwość wykonania własnych instrumentów w zależności od pory roku – słomek, piszczałek, gwizdków czy trąbek z kory wierzbowej.

NA LUDOWO… KOLOROWO! (niepełnosprawność słuchowa, ruchowa)

Co tworzył artysta ludowy, a czym zajmował się rzemieślnik? Co wspólnego z nimi miał obraźnik? I dlaczego obrazy na szkle malowano odwrotnie niż te na płótnie? Podczas zajęć uczestnicy poznają techniki i historię ludowego malarstwa na szkle. Ponadto, każdy ma okazję stworzyć własny projekt obrazu, a następnie przenieść go na szybę. Uczestnicy mają do dyspozycji wzorniki i szablony z tradycyjnymi motywami ludowymi poszczególnych regionów Małopolski. Zajęcia mają na celu ukazanie bogatego dziedzictwa kulturowego regionu i przybliżenie uczestnikom zagadnień związanych ze sztuką ludową. 

MAŁA AKADEMIA FOLKLORU. Na polanie pod kopką, czyli dawne zabawy i zabawki ludowe (niepełnosprawność słuchowa, ruchowa) – warsztaty w ramach BONU KULTURY

Podczas kolejnych zajęć z cyklu Mała Akademia Folkloru, mającego na celu zapoznanie najmłodszego pokolenia z tradycją i kulturą rodzimego regionu, uczestnicy przeniosą się w świat dawnych zabaw i zabawek ludowych. Doświadczą uczuć, jakie towarzyszyły dzieciom bawiącym się niegdyś szmacianymi lalkami, konikami, klepokami na polanie pod kopką. Dowiedzą się jak działa terkotka, wrzutka, bacik oraz wirujący furtok. Poznają także wyliczanki oraz nauczą się tradycyjnych zabaw grupowych, m.in. kowala i szewca. Nie zabraknie również refleksji i porównania współczesnych zabaw i zabawek z tymi dawnymi. Na koniec będzie okazja do własnoręcznego ozdobienia glinianych ptaszków, które skrywają świergoczącą tajemnicę…

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU EWAKUACJI

W razie uruchomienia alarmu pożarowego i ewakuacji - winda zjeżdża lub wyjeżdża tylko na parter i z tego poziomu należy opuścić budynek na zewnątrz, kierując się do drzwi oznakowanych do ewakuacji, jeżeli nie jest to możliwe, trzeba kierować się do innych wyjść, o których poinformuje obsługa i pomoże do nich dotrzeć. Personel instytucji pomoże osobom z niepełnosprawnościami bezpiecznie opuścić budynek.