Dostępność Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wśród swoich propozycji mamy wiele działań artystycznych. Oferta ta jest dostępna dla wszystkich chętnych, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę, pobudzić wyobraźnię, rozwijać talenty, a przede wszystkim, ciekawie i miło spędzić wolny czas. Wierzymy, że nie ma barier, których nie moglibyśmy nie pokonać.

Przyjdź, sprawdź i przekonaj się sam. :)

MENEDŻER/KOORDYNATOR DOSTĘPNOŚCI MCK SOKÓŁ

Agata Łopalewska
tel. 18 534 06 62, e-mail: a.lopalewska@mcksokol.pl

Kontakt dla osób z dysfunkcją słuchu poprzez SMS - nr tel. 600 439 299

DOJAZD DO MCK SOKÓŁ

Jesteśmy usytuowani w centrum miasta, przy ul. Długosza 3, parking i wejście do budynku znajdują się od ul. Kościuszki. W przypadku braku własnego środka transportu można w łatwy sposób dojechać komunikacją miejską (przystanki – Długosza-Planty, Konarskiego i Kościuszki).

OTOCZENIE INSTYTUCJI

Dysponujemy parkingiem bez barier architektonicznych z oznakowanym miejscem parkingowym dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście do budynku – proponujemy dwa rozwiązania: pokonanie 5 schodów lub skorzystanie z podjazdu/pochylni z poręczami, prowadzącego do bocznych drzwi, przy których znajduje się dzwonek, sygnalizujący obsłudze w recepcji o potrzebie otworzenia tych drzwi i ewentualnej pomocy osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim. Przy wejściach znajdują się plansze dotykowe z planem przestrzennym parteru.

PRZESTRZEŃ W INSTYTUCJI

Recepcja i kasa, znajdują się na poziomie wejścia do budynku. Dysponujemy dwoma ladami/oknami obsługi o różnych wysokościach w zależności od potrzeb klienta. Ponadto każda kondygnacja budynku w części usługowej (sale kinowe, sale koncertowe, konferencyjne, szkoleniowe) udostępniona jest osobom z niepełnosprawnościami poprzez wyznaczone miejsca na np. wózki inwalidzkie oraz poprzez windę osobową/ posiadającą wyjścia z dwóch stron/, w której każdy poziom zapowiadany jest przez lektora, a przyciski sterujące pracą windy posiadają wypukłą strukturę oraz zapisane są alfabetem Braille’a. Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, którą użytkownik zamyka samodzielnie od wewnątrz, również znajduje się na poziomie wejścia do budynku.

Ponadto pod numerem telefonu: 18 448 26 00 dostępne jest nagranie na sekretarce telefonicznej aktualnego repertuaru kina oraz informacji o wydarzeniach artystycznych i zajęciach edukacyjnych odbywających się w MCK SOKÓŁ. Nagranie audio na płycie CD jest także dostępne w recepcji.

POLITYKA CENOWA

Proponujemy najniższe ceny do kina i na wydarzenia artystyczne. Oferta biletów zniżkowych dotyczy także uczniów, studentów, rencistów, emerytów osób z niepełnosprawnościami i ich asystentów za okazaniem legitymacji. Ulgowe bilety na wszystkie seanse kinowe oferujemy w każdy poniedziałek. Nie pobieramy dodatkowych opłat za okulary 3D i seanse w weekend. 
* Dla osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, ruchu - bezpłatny wstęp na warsztaty:  O czym grają dudy.. oraz Mała akademia folkloru.

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU / SŁUCHU / RUCHU

KINO

Koordynator dostępności: 
Diana Kamykowska-Gacek – kierownik kina
tel. 18 448 26 32, e-mail: d.kamykowska@mcksokol.pl
  • filmy z audiodeskrypcją – każdy nowy film wchodzący na ekrany kin z audiodeskrypcją staramy się prezentować w naszej instytucji w ramach bieżącego repertuaru, ale także na zamówienie grupowych rezerwacji. We współpracy z Fundacją POMAGAM NIEWIDOMYM oraz Polskim Związkiem Głuchych, wybierany jest repertuar na comiesięczny seans - uczestnicy seansu z udogodnieniami dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu po projekcji przy kawie mogą wspólnie porozmawiać na temat zaprezentowanych filmów. Dostępne są słuchawki i istnieje także możliwość dopięcia własnych. 
  • psy asystujące są mile widziane - zgodnie z nową ustawą o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych
  • pętla indukcyjna – działa na parterze sali im. Lucjana Lipińskiego
  • cennik kinowych biletów - zafoliowany, dostępny w kasie na życzenie klienta
  • w salach kinowych znajdują się miejsca przeznaczone dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
  • we współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowych z Nowego Sącza i mniejszych miejscowości oraz organizacji wspierającej osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi i umysłowymi, przeprowadzane są projekcje na zamówienie dla grup zorganizowanych;
  • na zamówienie organizowane są seanse dla osób z autyzmem w obecności opiekunów, dla grupy dopasowywane są natężenie oświetlenia i głośności podczas seansu
  • sprzedaż internetowa biletów – są wyznaczone miejsce dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi w każdej sali kinowej, na schematach sprzedaży oznaczone są specjalnym kolorem

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU EWAKUACJI

W razie uruchomienia alarmu pożarowego i ewakuacji - winda zjeżdża lub wyjeżdża tylko na parter i z tego poziomu należy opuścić budynek na zewnątrz, kierując się do drzwi oznakowanych do ewakuacji, jeżeli nie jest to możliwe, trzeba kierować się do innych wyjść, o których poinformuje obsługa i pomoże do nich dotrzeć. Personel instytucji pomoże osobom z niepełnosprawnościami bezpiecznie opuścić budynek.