Madonny Polskie

14 sierpnia - 11 września 2020

Galeria BWA JATKI

Dodatkowe informacje:
Godziny otwarcia ekspozycji:
poniedziałek - piątek 10.00 - 17.00
sobota 10.00 - 14.00
Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu (ul. Kościuszki 4) zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Franciszka Kafla.
Madonny Franciszka Kafla sprzyjają kontemplacji - ich piękne, spokojne twarze, pełne dostojeństwa i świętości, a zarazem zwyczajnego, macierzyńskiego ciepła, ich sylwetki związane ze Słowem, będące jego naddaniem, wyobrażeniem, zmuszają do zatrzymania się, ale nie do klękania przed nimi. Takie połączenie prostoty i oczywistości, codziennego doświadczenia z głębią i sensem Słowa to prawdziwie artystyczna wirtuozeria. Wszystkie Madonny łączy znakomity warsztat ich twórcy, konsekwencja kreowania przestrzeni malarskiej i wierność gamie kolorystycznej. Nie wymyśla Madonn na nowo, ale pokazuje, że są naturalną konsekwencją jego dotychczasowych doświadczeń i przekonań. Przed zobaczeniem "Madonn" Franciszka Kafla wydawać się mogło, że ich wizerunki są czymś oczywistym w naszej codzienności, a jednak w połączeniu ze Słowem zapisanym nie obok, ale wpisanym w ich sylwety, zjednoczenie Madonn ze Słowem pokazało nową siłę, jaką emanują i przenikają tych, którzy stają na wprost nich. To są zdecydowanie "Madonny" Franciszka Kafla – bardzo osobiste, na nowo odczytane, nie mające w sobie nic z próby kopiowania oryginałów, jakie oglądać można w sanktuariach.

Wiesława Konopelska
miesięcznik ŚLĄSK, maj 2012 nr 5

Franciszek Kafel

Franciszek Kafel, urodzony w 1954 roku w Piaskach-Drużkowie (Małopolska). Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. W latach 1975-1980 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w zakresie projektowania graficznego - plakat w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego, litografii – w pracowni prof. Stanisława Gawrona i malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Andrzeja Kowalskiego. Jednak ta ostatnia dyscyplina dominuje w jego twórczości.
Po ukończeniu studiów, w latach 1981-1994 powrócił do swojej rodzinnej miejscowości, co było dostrzegalne w jego tematyce malarskiej. Był to okres dużej aktywności artystycznej i wystawienniczej. Brał udział w licznych krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich organizowanych przez instytucje kulturalne Nowego Sącza i Tarnowa. Pierwsza indywidualna wystawa jego malarstwa i grafiki została zorganizowana w październiku 1981 roku w BWA w Nowym Sączu. Od 1994 roku mieszka i tworzy w Katowicach.
Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem polskich i zagranicznych wystaw konkursowych. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów i instytucji kulturalnych m.in. Warszawy, Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Tarnowa i za granicą w Budapeszcie, Lwowie, Kilonii, Hamburgu, Weronie, ale głównie w kolekcjach prywatnych na terenie Polski i całej Europy oraz w Egipcie, Japonii, Wenezueli, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Miał ok. 70 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Opolu, Gliwicach, Nowym Sączu, Tarnowie oraz za granicą w Brukseli, Budapeszcie, Kilonii, Hamburgu, Lütjenburgu. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych i poplenerowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w corocznych salonach malarstwa i grafiki organizowanych przez okręgi ZPAP w Krakowie i Katowicach. Recenzje i dokumentacja filmowa z jego wystaw znajdują się w wielu publikacjach.
Jest grafikiem z wykształcenia, ale z wyboru malarzem.
Od 2004 roku maluje cykl obrazów sakralnych poświęconych osobie Jana Pawła II. Są to kompilacje malarsko-kaligraficzne, a kolekcja składa się z 50 obrazów i podróżuje po Polsce i za granicą. Jest eksponowana w galeriach miejskich i diecezjalnych.
Franciszek Kafel jest jednak malarzem wielotematycznym. W swojej twórczości podejmuje interpretacje wielu wątków i problemów estetycznych w dwóch nurtach – kolorystycznym i symbolicznym. Zachowuje dystans wobec współczesnych technik wizualnych i cyfrowych. Jest tradycjonalistą – warsztatowcem w dosłownym tego słowa znaczeniu. Lubi zapach farby trzymając pędzel w ręku. W przesłaniu Piękna dzieli się obficie swoją wrażliwością i wyobraźnią z odbiorcą sztuki.
Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Nowy Targ.