Relacje

Pamiętajcie o Ogrodach: Renata Przemyk i Mężczyźni

RENATA PRZEMYK I MĘŻCZYŹNI John Porter, Leski, Buslav

Kobieta w długiej suknie śpiewa na scenie. Wokół niej grają muzycy
Muzyka Koncert

23 marca 2021

XVI Wiosenny Festiwal Artystów Piosenki PAMIĘTAJCIE O OGRODACH miał się odbyć w marcu 2020 roku. Wszystko było gotowe, ale nadeszła pandemia i całe wydarzenie trzeba było odwołać. Minął rok. Postanowiliśmy, że zaprosimy tych samych wykonawców. Znowu wszystko mieliśmy zapięte na ostatni guzik. Bilety sprzedane. I co? I nic. Dwa koncerty: „Tribute to Komeda” (Andrzej Jagodziński Trio) i „Artur Barciś Show” (z zespołem muzyków) z konieczności przenieśliśmy na… czerwiec 2021. Zamierzamy nimi pożegnać wiosnę i przywitać lato. Ale w dzisiejszych czasach jedno jest tylko pewne, że nic nie jest pewne!

Wrzątek, czyli kaganek z kagańcem w kulturze…

Wrzątek - Kaganek i kaganiec kultury

Trzech mężczyzn siedzi w pewnej odległości na fotelach na scenie
Sztuka

23 marca 2021

Pierwsze koty za płoty. Za nami inauguracyjne spotkanie nowego cyklu dyskusji o sztuce, zatytułowanego „Wrzątek”. W piątek 19 marca (dzień przed kolejnym pandemicznym zamknięciem placówek kultury) w sali im. Romana Sichrawy rozmawialiśmy o kulturze i szeroko rozumianej sztuce. Ta inicjatywa Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ (Oddziału Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sącz) spotkała się z dużym zainteresowaniem. Niestety, względy sanitarne zdecydowały, że wstęp na ten wieczór był w pewien sposób reglamentowany, ponieważ chętnych było znacznie więcej. Spotkanie przygotowały pracownice Galerii, pod kierunkiem Ewy Rams.

Krzysztof Kuliś: pół wieku ze sztuką za pan brat…

Krzysztof Kuliś „Pomiędzy..." - spotkanie jubileuszowe

Starszy mężczyzna stoi na scenie
Sztuka Wernisaż

15 marca 2021

Krzysztof Kuliś, znany sądecki malarz, długoletni dyrektor BWA, obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej. W piątek (12 marca 2021) w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ odbyło się spotkanie z artystą. W sali im. Danuty Szaflarskiej zebrała się spora grupa miłośników sztuki, bliskich, przyjaciół i znajomych sądeczanina. W imieniu marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – „Krzyż Małopolski” wręczyli Jubilatowi sekretarz Wojciech Piech i zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Kosecki. Uroczyście została też otwarta wystawa zatytułowana „Pomiędzy…”.

Zakończenie Akademii Słowa - edycja 2020/2021

AKADEMIA SŁOWA | zgłoszenia do edycji 2020/2021

Stara rozłożona książka na stole obok zegar
Edukacja Literatura Warsztat

2 marca 2021

1 marca 2021 r. zakończyła się kolejna edycja warsztatów z zakresu recytacji pn. AKADEMIA SŁOWA. Warsztaty odbyły się w formule on-line, za wyjątkiem pierwszego spotkania, które odbyło się „na żywo” w siedzibie MCK SOKÓŁ. W ramach edycji 2020/2021 zorganizowanych zostało 6 spotkań - w formie ćwiczeń, służących kształceniu kultury mowy, poszukiwaniu wartościowego repertuaru, interpretacji utworów oraz umiejętnej formie ich przekazu. Prowadzenie poszczególnych zajęć powierzone zostało wybitnym specjalistom – aktorom, reżyserom, wykładowcom akademickim (Akademii Sztuk Teatralnych oraz Akademii Muzycznej w Krakowie).

Grupa MoCarta, czyli radość koncertowania i słuchania

FUN&CLASSIC - koncert z udziałem publiczności

czterech mężczyzn stoją w rzędzie obok siebie. Mają założone garnitury
Muzyka Koncert

17 lutego 2021

Miał być koncert pt. FUN & CLASSIC i był! Pierwszy po kilku miesiącach przerwy występ na żywo w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ zachwycił sądeczan. Tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, w programie wtorkowego wieczoru (16 lutego 2021, ostatki, śledziówka) znalazły się popisy mistrzów, artystów znanych i uznanych, poważne kompozycje i zabawne muzyczne igraszki, opatrzone celnymi komentarzami. Widzów serdecznie powitał dyrektor Andrzej Zarych, który powiedział, iż ma nadzieję, że uda nam się w br. na przekór pandemii zorganizować jeszcze wiele atrakcyjnych wydarzeń artystycznych.

Wyniki Pastuszkowego Kolędowania 2021

24. PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE – edycja online

Dwie drewniane figurki przedstawiające pastuszków
Folklor Muzyka Taniec Konkurs Przegląd

8 lutego 2021

W dniach 26 listopada - 27 stycznia zostały przeprowadzone w formule online 24.Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE. Jury w składzie: Maria Danuta Cetera – etnograf i przewodnicząca komisji, dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog, Benedykt Kafel – etnograf, Jadwiga Adamczyk – muzyk / MCK SOKOŁ oraz Marta Smólczyńska – etnolog / MCK SOKÓŁ, wyłoniło zwycięzców spośród nadesłanych 32 konkursowych wystąpień.

LAUREACI 4. REGIONALNEGO PRZEGLĄDU GRUP KOLĘDNICZYCH O DIAMENTOWĄ KOBYŁKĘ

Z kolędą u Pogórzan - 4. Regionalny Przegląd Grup Kolędniczych o DIAMENTOWĄ KOBYŁKĘ

Grupa kolędnicza stojaca na scenie
Folklor Konkurs

22 stycznia 2021

Za nami rozstrzygnięcie wydarzenia pn. KOLĘDOWANIE U POGÓRZAN - 4. Regionalny Przegląd Grup Kolędniczych o DIAMENTOWĄ KOBYŁKĘ, który tym razem odbył się wyjątkowo w formule on-line.

Nowy Sącz małopolskim miastem murali

Uliczny Plener Artystyczny ONLINE „Siew”

Bloki, na pierwszym planie blok z muralem na ścianie.
Sztuka Plener

4 stycznia 2021

Koniec roku 2020 zaowocował powstaniem na terenie Nowego Sącza sześciu nowych murali. Wszystkie prace powstały w ramach zorganizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ Ulicznego Pleneru Artystycznego SIEW.

Konkursu Pastorałek i Kolęd Bożonarodzeniowych KOLĘDA Z RODZINĄ - wyniki

KOLĘDA Z RODZINĄ - KONKURS PASTORAŁEK I KOLĘD BOŻONARODZENIOWYCH

na pierwszym planie po lewej stronie fragment ustrojonej choinki. W tle Kobieta i mężczyzna bawią się z dzieckiem
Folklor Muzyka Konkurs

14 grudnia 2020

Komisja Artystyczna w składzie: Barbara Sokołowska - muzyk, pedagog, chórmistrz, Józef Bartusiak - muzyk, folklorysta oraz Jadwiga Adamczyk - muzyk, folklorysta (MCK SOKÓŁ) wyłoniła zwycięzców Konkursu Pastorałek i Kolęd Bożonarodzeniowych KOLĘDA Z RODZINĄ!

PODSUMOWANIE PROJEKTU "Z BABCYNEGO KUFERKA – NAWOJOWSKA SZKOŁA TRADYCJI"

Przed sceną stoi grupa mężczyzn i kobiet, którzy stoją obok siebie i pozują do zdjęcia

10 grudnia 2020

W dniu 8 grudnia w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbyło się podsumowanie projektu pn. „Z BABCYNEGO KUFERKA – NAWOJOWSKA SZKOŁA TRADYCJI”. Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne BABCYN KUFEREK w ramach 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Laureaci 3. KONKURSU HELIGONISTÓW WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

3. Konkurs Heligonistów Województwa Małopolskiego

Chłopiec w stroju regionalnym grający na heligonce. W tle stare rodzinne fotografie powieszone na ścianie
Folklor Muzyka Konkurs

9 grudnia 2020

Już po raz trzeci Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ wraz ze Stowarzyszeniem HELIGONKI POD KICKAMI  oraz Zespołem Regionalnym SPOD KICEK z Mordarki byli organizatorami Konkursu Heligionistów Województwa Małopolskiego, który odbył się online w dniach 4 listopada - 9 grudnia br.

Rozstrzygnięcie konkursu "Małopolska niedalEKO tradycji"

Małopolska niedalEKO tradycji - Konkurs na dEKOracje choinkowe

Folklor Konkurs

8 grudnia 2020

"Małopolska niedalEKO tradycji" to organizowany w dniach 3 listopada - 2 grudnia konkurs, polegający na przygotowaniu własnoręcznie tradycyjnych ozdób choinkowych z ekologicznych materiałów. Komisja Artystyczna wyłoniła zwycięzców spośród 47 prac!