Relacje

Cztery smyczki, Moniuszko, Beethoven i muzyka filmowa

POLSKIE DROGI

Mężczyzna i trzy kobiety na scenie grają na instrumentach smyczkowych
Muzyka Koncert

16 listopada 2020

Trwa XXVI Sądecki Festiwal Muzyczny Iubilaei Cantus. W piątek (13 listopada) w koncercie zatytułowanym "Polskie drogi" wystąpił Kwartet Muzyków Filharmonii Krakowskiej ARCHI. Anna Hara-Pióro (skrzypce), Bogusława Ziegelheim (skrzypce), Błażej Michna (altówka) i Agata Sanchez-Martos (wiolonczela) zaprezentowali bardzo atrakcyjny program, od muzyki klasycznej po kompozycje znane z popularnych filmów.

Miłość do końca świata...

MIŁOŚĆ DO KOŃCA ŚWIATA

Czterech mężczyzn na scenie gra na instrumentach. W tle ekran z wyświetlonym zdjęciem kobiety trzymającej dzbanek.
Muzyka Koncert

12 listopada 2020

Za nami drugi koncert XXVI Sądeckiego Festiwalu Muzycznego IUBILAEI CANTUS. Tym razem w roli głównej wystąpił Bester Quartet. Jarosław Bester, Dawid Lubowicz, Maciej Adamczak i Ryszard Pałka zaprezentowali program zatytułowany „Miłość do końca świata”. Oprawę wizualną przygotował Radosław Bułtowicz.

Muzyczne dialogi na cztery rogi

OD BAROKU DO MUZYKI FILMOWEJ

Czterech mężczyzn siedzi na krzesłach na scenie. Grają na waltorniach
Muzyka Koncert

10 listopada 2020

XXVI Sądecki Festiwal Muzyczny Iubilaei Cantus zainaugurowany. Na pewno nie tak, jak byśmy się spodziewali, ale kiedy się nie ma tego, co się chce, to się chce, to co się ma… Pandemia sprawiła, że to tradycyjne jesienne wydarzenie musieliśmy przenieść do sieci. Na początek w koncercie zatytułowanym „Od baroku do muzyki filmowej” w poniedziałkowy wieczór (9 listopada 2020) wystąpił CRACOW HORN QUARTET, czyli Kwartet Waltorniowy Filharmonii Krakowskiej.

FINAŁ KONKURSU SZTUKI SŁOWA ŻYWEGO I PISANEGO „OD SERCA CZŁOWIEKA KU NIESKOŃCZONEMU…”

Konkurs Sztuki Słowa Żywego i Pisanego „…od serca człowieka ku Nieskończonemu…”

Kobieta wręcza dziewczynce dyplom. W tle stoi mężczyzna i druga kobieta
Edukacja Literatura Konkurs

30 października 2020

W czwartkowe popołudnie 29 października 2020 r., w Sali im. Lucjana Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – z zachowaniem wszelkich zaleceń sanitarnych, obowiązujących w związku z pandemią COVID-19 – miał miejsce uroczysty Finał Konkursu Sztuki Słowa Żywego i Pisanego „Od Serca Człowieka ku Nieskończonemu…”, zorganizowanego w roku 100-lecia urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Finałową galę poprzedziły warsztaty artystyczne dla uczestników konkursu i ich opiekunów oraz instruktorów, przeprowadzone również z zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa sanitarnego i poprowadzone przez Jacka Milczanowskiego – aktora, reżysera, scenarzystę i pedagoga.

TEATR. LUBIĘ TO! - WARSZTATY TEATRALNE W NOWYM SĄCZU

Teatr. Lubię to! - warsztaty teatralne w Nowym Sączu

Sala z dużymi oknami. Mężczyzna jest zwrócony do osób siedzących na krzesłach w półokręgu. Za nim duży ekran.
Teatr Warsztat

26 października 2020

24 października 2020 w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbyły się dwa spotkania warsztatowe, w których udział wzięli instruktorzy amatorskich grup teatralnych, w szczególności dziecięcych i młodzieżowych zespołów działających w szkołach i ośrodkach kultury. Było to pierwsze w tym roku stacjonarne spotkanie w naszej nowosądeckiej siedzibie, przygotowane z myślą o liderach teatrów amatorskich. Tym samym szczęśliwie mimo epidemii zainaugurowaliśmy cykl spotkań pod wspólnym hasłem TEATR. LUBIĘ TO! organizowanych do końca 2020 roku w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - w związku z czym udział w zajęciach jest bezpłatny. Kolejne spotkania zaplanowane są w Krakowie w dniach 7 i 14 listopada oraz w Brzesku w dn. 19 listopada.

Poznajcie zwycięzców konkursu fotograficznego „Małopolska sokolim okiem”

Konkurs fotograficzny „MAŁOPOLSKA SOKOLIM OKIEM”

Kolaż zdjęć panoramicznych
Konkurs

20 października 2020

Konkurs przeprowadzony został w dniach 29 września - 13 października 2020 roku. Do udziału w zabawie zgłoszonych zostało 76 fotografii! Nadszedł czas by poznać zwycięzców.

ZWYCZAJE KOLĘDNICZE U POGÓRZAN

ZWYCZAJE KOLĘDNICZE U POGÓRZAN - seminarium metodyczne

Grupa ludzi siedzą na krzesłach. Oglądają obraz wyświetlany na ekranie
Edukacja Folklor Prelekcja Warsztat

20 października 2020

W dniach 16 i 17 października 2020 r. w sali wystawienniczej Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach zostało zrealizowane seminarium metodyczne pn. ZWYCZAJE KOLĘDNICZE U POGÓRZAN. W szkoleniu uczestniczyło 23. instruktorów grup kolędniczych oraz animatorów kultury ludowej Pogórza z 4. powiatów Małopolski tj.: gorlickiego, jasielskiego, nowosądeckiego, tarnowskiego, z miejscowości: Biała Niżna, Bobowa, Bruśnik, Ciężkowice, Gorlice, Grybów, Gwoździec, Jasło, Kobylanka, Korzenna, Lipnica Wielka, Lubcza, Łużna, Stróże, Zalasowa.

AKADEMIA SŁOWA - edycja 2020/2021

AKADEMIA SŁOWA | zgłoszenia do edycji 2020/2021

dwie kobiety w sali z dużymi oknami, stoją przy stole
Edukacja Literatura Warsztat

15 października 2020

8 października br. w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ rozpoczęła się kolejna edycja zajęć warsztatowych z zakresu recytacji pn. AKADEMIA SŁOWA. W spotkaniu inauguracyjnym, które poprowadziła dr hab. Ziuta Zającówna (aktorka i reżyserka, profesor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie), wzięło udział 17 uczniów reprezentujących 6 placówek oświatowych.

„Ongaku” u burmistrza Romana Sichrawy...

Ongaku trzy kamienie

Kobieta elf zbliża się w stronę wielkiej drewnianej maski. Trzyma ręce kij. Obok stoi młody chłopak
Muzyka Taniec Teatr Spektakl

6 października 2020

Spektakl „Ongaku trzy kamienie”, przygotowany przez zespół Opery Krakowskiej, obejrzeliśmy na inaugurację nowego cyklu zatytułowanego „Wieczory Kameralne u Burmistrza Romana Sichrawy”. Widowisko, z tłumaczeniem na Polski Język Migowy i audiodeskrypcją, adresowane do dorosłych, młodych widzów oraz do osób z różnymi niepełnosprawnościami, zostało wystawione we wtorek 6 października 2020 r.

Protokół z VI Powiatowego Przeglądu Folkloru Sądecczyzny

VI Powiatowy Przegląd Folkloru Sądecczyzny 2020 ONLINE

Fragment męskiego kaftanu z regionu lachów sądeckich
Folklor Muzyka Taniec Konkurs

2 października 2020

Komisja w składzie: Maria Brylak - Załuska – etnograf, przewodnicząca Lidia Czechowska – choreograf, Jadwiga Adamczyk – muzyk (MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu), Marta Smólczyńska – etnolog, (MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu) po obejrzeniu: 10 prezentacji tańców regionalnych, 10 prezentacji strojów regionalnych oraz 10 prezentacji muzyk zaprezentowanych przez uczestników VI Powiatowego Przeglądu Folkloru Sądecczyzny komisja konkursowa postanowiła przyznać w trzech odrębnych konkursach nagrody finansowe na ogólną kwotę 14 tys. zł.

Wieczór Małopolski nr 128: Nie takie małe nic!

Takie małe nic - variétés

Mężczyzna jest ubrany w biały garnitur oraz kapelusz. Stoi z założonymi rękami. Wygląda zza białej ścianki.
Muzyka Taniec Spektakl

2 października 2020

Dorota Ficoń i Krzysztof Wnuk, aktorzy zakopiańskiego Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, podbili serca sądeczan. W ramach cyklu Wieczory Małopolskie w czwartek 1 października wystąpili w spektaklu zatytułowanym „Takie małe nic – variétés, czyli szlagiery z polskich filmów międzywojennych”. Scenariusz i reżyseria to dzieło dyrektora Andrzeja Dziuka, scenografię przygotował Rafał Zawistowski, a stroną muzyczną zajęli się Max Kowalski i Jerzy Chruściński. Obaj panowie wystąpili również w zespole, który towarzyszył solistom.

35. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych za nami

35. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych

Dwóch mężczyzn stoi na scenie z mikrofonami. Mężczyzna po lewej jest ubrany w strój górali podhalańskich. Mężczyzna po prawej jest ubrany w garnitur
Folklor Teatr Spektakl

28 września 2020

W niedzielę (27 września) w Bukowiańskim Centrum Kultury DOM LUDOWY odbył się jubileuszowy 35. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych 2020.