ZWYCZAJE KOLĘDNICZE U POGÓRZAN

W dniach 16 i 17 października 2020 r. w sali wystawienniczej Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach zostało zrealizowane seminarium metodyczne pn. ZWYCZAJE KOLĘDNICZE U POGÓRZAN. W szkoleniu uczestniczyło 23. instruktorów grup kolędniczych oraz animatorów kultury ludowej Pogórza z 4. powiatów Małopolski tj.: gorlickiego, jasielskiego, nowosądeckiego, tarnowskiego, z miejscowości: Biała Niżna, Bobowa, Bruśnik, Ciężkowice, Gorlice, Grybów, Gwoździec, Jasło, Kobylanka, Korzenna, Lipnica Wielka, Lubcza, Łużna, Stróże, Zalasowa.

Podczas wykładów, które prowadziła Maria Danuta Cetera - etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, uczestnicy zapoznali się z genezą powstawania grup kolędniczych na Pogórzu, symboliki oraz sposobu prezentacji na scenie widowisk kolędniczych funkcjonujących w terenie, w odniesieniu do głębokiej tradycji regionu oraz towarzyszących im atrybutom. Wykłady ilustrowane były eksponatami oraz nagraniami wideo poszczególnych kategorii grup kolędniczych - laureatów przeglądów: LIPNICKIEJ GWIAZDY w Lipnicy Murowanej oraz DIAMENTOWEJ KOBYŁKI w Jastrzębi. Ekspozycja atrybutów kolędniczych oraz nagrania wideo pochodziły z archiwum MCK SOKÓŁ w Nowych Sączu.

W sobotę tj. 17 października podczas zakończenia szkolenia z rąk pana Bogdana KROKA Dyrektora Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia potwierdzające udział w powyższym szkoleniu. Serdecznie dziękujemy panu Dyrektorowi Bogdanowi Krokowi oraz pracownikom CKiPG Ciężkowice za zaangażowanie, wsparcie oraz pomoc i profesjonalną, logistyczną organizację szkolenia w tak trudnym okresie pandemii.