TEATR. LUBIĘ TO! - WARSZTATY TEATRALNE W NOWYM SĄCZU

24 października 2020 w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbyły się dwa spotkania warsztatowe, w których udział wzięli instruktorzy amatorskich grup teatralnych, w szczególności dziecięcych i młodzieżowych zespołów działających w szkołach i ośrodkach kultury. Było to pierwsze w tym roku stacjonarne spotkanie w naszej nowosądeckiej siedzibie, przygotowane z myślą o liderach teatrów amatorskich. Tym samym szczęśliwie mimo epidemii zainaugurowaliśmy cykl spotkań pod wspólnym hasłem TEATR. LUBIĘ TO! organizowanych do końca 2020 roku w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - w związku z czym udział w zajęciach jest bezpłatny. Kolejne spotkania zaplanowane są w Krakowie w dniach 7 i 14 listopada oraz w Brzesku w dn. 19 listopada.

W ramach sobotnich zajęć prowadzący Jacek Milczanowski (aktor i reżyser, juror Festiwalu BAJDUREK) w oparciu o materiał audiowizualny odpowiadał na pytanie „Jak to się robi”? Czyli jak zorganizować pracę grupy teatralnej by od podróży w nieznane dotrzeć do szczęśliwego finału pełnego braw publiczności, a po drodze przekonać się m.in.: Czy pracując tylko przez 12 godzin można zrobić przedstawienie? Kim powinien być narrator? Jak gra się zwierzę? Czemu służy casting? Czy tekst może wskoczyć do głowy sam?

Spotkanie było też okazją do debiutu naszego cyklu wydawnictw edukacyjnych pn. PODRĘCZNIK INSTRUKTORA TEATRALNEGO, w ramach którego ukazał się zeszyt pierwszy pn. „Rejs w nieznane… czyli od warsztatu do pokazu”

Grafika ukazująca statek płynący po morzu
PODRĘCZNIK INSTRUKTORA TEATRALNEGO - to cykl wydawnictw edukacyjnych adresowanych do osób prowadzących amatorskie grupy teatralne, publikowanych w formie zeszytów zawierających zbiór przydatnych porad dla wszystkich twórców, którzy mierzą się z materią teatru poza przestrzenią profesjonalnej sceny i wciąż poszukują inspiracji do edukowania siebie i swoich podopiecznych, tak by tworzyć coraz to nowe i wyjątkowe przedstawienia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.