Piotra Droździka przygoda z „Małymi pasterzami tradycji”

Do 18 sierpnia w Galerii Sztuki SOKÓŁ i na dziedzińcu MCK SOKÓŁ można oglądać wystawę fotografii Piotra Droździka pt. „Mali pasterze tradycji”.

W piątek 19 lipca odbył się wernisaż ekspozycji, która jest wydarzeniem towarzyszącym 27. Międzynarodowemu Festiwalowi Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Piotr Droździk, znany sądecki fotograf, związany z sądeckim Muzeum Okręgowym, autor 65 albumów (w tym m.in. „Nastroje Małopolski” – wydawca MCK), od lat współpracuje też z naszą instytucją. Obsługuje m.in. Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, Kongres Kultury Regionów, wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ i różne koncerty.

Od kilku lat w lipcu towarzyszy młodym folklorystom z całego świata podczas Święta Dzieci Gór. Do wystawy autor wybrał ok. 120 zdjęć, co nie było łatwym zajęciem. Jak wylicza, każdego festiwalowego dnia wykonuje od 1500 do 2000 kadrów. Najważniejsze jest to, by być w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie z aparatem w dłoni. Często liczy się chwila, ułamek sekundy. Tak też jest w przypadku tego wydarzenia, które – zdaniem Piotra Droździka – można nazwać  festiwalem tolerancji, ze względu na spotkanie różnorodnych kultur, języków, osobowości, przedstawicieli zespołów z całego świata. Najważniejsze jest też to, by - dokumentując poszczególne koncerty - starać się uchwycić coś, co jest bardzo trudne – emocje dzieci. Czasem tak bywa, że jedna fotografia mówi więcej niż setki słów.

Podczas wernisażu dyrektor MCK SOKÓŁ Antoni Malczak pogratulował autorowi wspaniałej wystawy, wręczył w prezencie trzytomowe wydawnictwo Marzanny Raińskiej „Dwory Małopolski. Historia i współczesność”. W spotkaniu wzięło udział wiele osób związanych z festiwalem. Szczególnymi gośćmi byli podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „MADA”, których przyprowadził kierownik Jan Reszkiewicz.