Osobne światy Moniki Pałki

Do 23 marca br. w Galerii Sztuki SOKÓŁ można oglądać wystawę grafiki cyfrowej Moniki Pałki, zatytułowaną "Światy osobne". Piątkowy wernisaż (28 lutego) zgromadził wielu sądeczan. Koordynatorkami ekspozycji są Urszula Modliborek i Ewa Rams z Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ.

Pani Monika Pałka, krakowska artystka, bardzo utytułowana, dwa lata temu prezentowała swoje prace w zaprzyjaźnionym z nami Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Tam miała swoją wystawę wspólnie z mamą, która także jest artystką – powiedziała Ewa Rams, która zapytała bohaterkę wieczoru, jaką rolę w jej pracach odgrywają wkomponowane w  grafiki tajemnicze postaci. 
- Chciałam podziękować za zaproszenie mnie do tej galerii. W swojej twórczości staram się pokazywać moje światy zewnętrzne i wewnętrzne, duchowe i materialne. We wcześniejszych moich pracach pojawia się, rzeczywiście, postać kobiety. W tych nowszych – postacie mężczyzn. Te ludziki są takie bezosobowe, zagubione, jak każdy z nas, we współczesnym świecie, trudnym dla człowieka pod każdym względem – wyjaśniła Monika Pałka, która prawie dwa lata przygotowywała się do tej wystawy. Sama ją po mistrzowsku pięknie zaaranżowała, z wielką precyzją i dokładnością. 
„Na ścianie obok prac tej  artystki  biegną, trzymając się za ręce ludziki-modele Moniki Pałki, by w końcu wspiąć się na "Wieżę" przypominającą labirynt  lub rzędy ustawionych jedne nad drugimi drzwi. Obie prace krakowskiej graficzki uzupełniają się i ukazują jak ludzkość zaczyna bieg ku sukcesowi/karierze/władzy/szczęściu od działania w grupie, by po jakimś czasie rozłączyć się, bo im wyżej tym bardziej samotnie trzeba zmagać się ze wspinaczką. Ta niezwykle interesująca formalnie praca wykonana została techniką druku cyfrowego” – czytamy w jednej z recenzji zamieszczonej na portalu artspojrzenie.blogspot.com. 
Sądeccy widzowie z zainteresowaniem przyglądali się cyklom zatytułowanym m.in.: "Światy osobne" I, II; "Labirynt" I,II, III; "Wieża" I, II, III; "Bieg" I, II, III, IV; "Lustro", "Portal", "Przestrzenie" i "Struktura". 
„Ikonografia grafik Moniki Pałki rozgrywa się pomiędzy oczywistą figuracją, portretem, a układami czysto abstrakcyjnymi form geometrycznych. Artystka stosuje również metodę multiplikowania elementu i tworzy z tej multiplikacji strukturę kompozycyjną danej pracy graficznej. Zdarza się, że łączy struktury abstrakcyjne z przenikaniem się form naturalnych, postaci ludzkich, torsów, popiersi. W grafikach Moniki Pałki urzeka pastelowy, miękko modelowany kolor, ale stać ją także na mocno położone, dźwięczne i głębokie płaszczyzny koloru, przy ostro zarysowanych krawędziach form geometrycznych. Owe bardzo intensywne nasycenia koloru stwarzają specyficzną ekspresję poprzez kontrast, zestawienia z innymi częściami grafiki, z sąsiadującymi płaszczyznami, plamami, rytmami, powtórzeniami. Kolor ma tu także znaczenie symboliczne, nastrojowe, a także psychologiczne… […] Grafiki Moniki Pałki są afirmatywne i optymistyczne, pomimo powagi przenikania się w nich dwóch żywiołów: organicznego oraz intelektualnego, co stanowi przecież o spójnej dwoistości natury stworzenia” – napisał Stanisław Tabisz, we wstępie do katalogu wydanego w roku 2018 w Krakowie.

Warto wiedzieć

Monika Pałka jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Uprawia grafikę cyfrową, malarstwo i fotografię. Brała udział w ponad 90 wystawach indywidualnych i zbiorowych – ogólnopolskich oraz międzynarodowych, m.in. w Krakowie, Gorlicach, Szymbarku, Łodzi, Lublinie, Świdnicy, Rzeszowie, Gdyni, Warszawie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Paryżu, Wenecji, Katanii (Włochy), Ottawie (Kanada), Nowym Sadzie (Serbia), Tokio i w Taichung (Tajwan). 
Jest laureatką pierwszej nagrody Tenth International Digital Art Miniprint Exhibition, Ottawa 2015; wyróżnienia International Biennial Print Exhibit: 2016 ROC, Taichung; wyróżnienia II Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Artystycznej Grafiteka, Warszawa 2019; nagrody ERA ART VI Międzynarodowego Triennale Grafiki Cyfrowej, Gdynia 2019; kilkakrotnie – nagrody w konkursie Najlepsza Grafika Miesiąca, Kraków. W 2019 roku znalazła się wśród finalistów 13th Arte Laguna Prize w Wenecji. Była również wielokrotnie wyróżniana w dziedzinie malarstwa i fotografii. Jej prace znajdują się w zbiorach, m.in. National Taiwan Museum of Fine Arts w Taichung, Centre d'artistes Voix Visuelle w Ottawie, Tama Art University Museum w Tokio, w zbiorach Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych.