Muzyczne dialogi na cztery rogi

XXVI Sądecki Festiwal Muzyczny Iubilaei Cantus zainaugurowany. Na pewno nie tak, jak byśmy się spodziewali, ale kiedy się nie ma tego, co się chce, to się chce, to co się ma… Pandemia sprawiła, że to tradycyjne jesienne wydarzenie musieliśmy przenieść do sieci. Na początek w koncercie zatytułowanym „Od baroku do muzyki filmowej” w poniedziałkowy wieczór (9 listopada 2020) wystąpił CRACOW HORN QUARTET, czyli Kwartet Waltorniowy Filharmonii Krakowskiej.

Paweł Dziewoński, Marek Gumiela, Adam Kozłowski i Artur Tyński na co dzień występują w orkiestrze FK, od wielu lat tworzą też zespół, prezentujący różne programy. Grają dzieła specjalnie napisane na waltornie, ale także przygotowują autorskie aranżacje znanych kompozycji, utworów bardzo popularnych, w rozmaitych wersjach. Ten koncert pierwotnie miał się odbyć w kwietniu, jednak z wiadomych względów został przeniesiony na listopad. Publiczność na żywo nie mogła zasiąść na widowni, więc muzyka popłynęła do melomanów poprzez sieć internetową. Waltornia, czyli róg, jest dosyć charakterystycznym instrumentem blaszanym, nader skomplikowanym. Ma bardzo ciekawe, głębokie brzmienie. Muzyka na cztery rogi - to już brzmienie niezwykłe! Mówił o tym dyrektor MCK SOKÓŁ Andrzej Zarych, zachęcając widzów do obejrzenia transmisji.

W programie przedsięwzięcia, które zostało zorganizowane w ramach cyklu Wieczory Kameralne u Burmistrza Romana Sichrawy, znalazły się kolejno następujące utwory:

Marc-Antoine Charpientier Wstęp do Te Deum,
Georg Friedrich Haendel Suita Muzyka ogni sztucznychBourre: La Rejouissance,
Nikołaj Rimski–Korsakov Nokturn (na cztery rogi),
Eugène Bozza  Suite for 4 Horns: Prelude; La chasse;
Kerry Turner Fanfare for Barcs,
Duke Ellington In a sentimental mood,
Astor Piazzolla Libertango,
Gardel Carlos Por una Cabeza,
Klaus Badelt Piraci z Karaibów,
Henry Mancini Różowa Pantera,
John Barry James Bond (2 części ze suity),
John Williams Gwiezdne wojny.

Krakowscy filharmonicy, wciąż jeszcze młodzi, ale już z dużym doświadczeniem i ze znaczącymi sukcesami, tworzą zgrany zespół nie tylko zawodowo. Na co dzień są przyjaciółmi. I to widać także na scenie, kiedy się wzajemnie uzupełniają, kiedy grają z sobą, czasem nawet „rozmawiają” poprzez odpowiednie ustawienie dźwięków i nut z partytury. Ich koncert był wędrówką od baroku, od wybitnych mistrzów tego okresu, przez romantyzm, twórców uznawanych już za klasyków (jak Duke Ellington), do współczesności, np. do niezwykle popularnego Astora Piazzolli, jego mistrzowskiego Libertanga oraz do szlagierów muzyki filmowej Badelta, Manciniego, Barry'ego i Williamsa. 

To był pierwszy koncert Festiwalu Iubilaei Cantus, przed nami jeszcze dwa: Miłość do końca świata (Grażyna Auguścik – Bester Quartet, środa 11 listopada, godz. 19.00) oraz Polskie drogi (Kwartet Muzyków Filharmonii Krakowskiej ARCHI, piątek, 13 listopada, godz. 18.00). Transmisje będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie internetowej.

Przypomnijmy, że jubileuszowe wydarzenia związane ze 110. rocznicą pierwszych prezentacji kinowych w SOKOLE zostały przeniesione na 11 grudnia, a koncert Atom String Quartet z okazji 10-lecia Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ jako oddziału MCK SOKÓŁ zaplanowaliśmy na 18 grudnia br. Wystawę pt. "Pola Negri. Legenda kina" można będzie oglądać od 30 listopada do 31 grudnia 2020 r.

WARTO WIEDZIEĆ

XXVI Festiwal Iubilaei Cantus (Śpiew Jubileuszowy) odbywa się dla uczczenia następujących rocznic:

728. rocznica lokacji Nowego Sącza
250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena
110. rocznica pierwszych projekcji filmowych w SOKOLE w Nowym Sączu
110. rocznica powstania Miejskiego Klubu Sportowego Sandecja
105. rocznica urodzin  Danuty Szaflarskiej
102. rocznica odzyskania Niepodległości
100. rocznica urodzin Jana Pawła II (Karola Wojtyły)
100. rocznica Bitwy Warszawskiej
100. rocznica urodzin Zofii Rysiówny
75. rocznica śmierci Romana Sichrawy
45. rocznica powstania Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ
10. rocznica Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ jako Oddziału Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ

/Piotr Gryźlak/