Jubileuszowa 30. edycja Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy

W niepowtarzalnej  scenerii utworzonej z tysiąca tradycyjnych i współczesnych pisanek, palm słupowych i rosochatych, palety wiosennych, wielobarwnych, bibułowych kwiatów, pająków, maślanych baranków, tradycyjnych kołaczy oraz stoisk i stołów wielkanocnych, w dniu 13 kwietnia 2019 r. o godz. 12.30 w salach wystawienniczych Muzeum Etnograficznego w Tarnowie odbył się finał 30. Jubileuszowej edycji Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy.

Perłowy jubileusz Konkursu stał się okazją do uhonorowania zasłużonych twórców ludowych okolicznościowymi adresami oraz specjalnymi nagrodami finansowymi.

„Za wieloletni udział w konkursach, przekaz pokoleniowy tradycji pisankarskich i plastyki obrzędowej oraz wyjątkowe walory artystyczne prac”  listy gratulacyjne i nagrody pieniężne w obecności pani Małgorzaty Kalarus z-cy dyrektora MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu z rąk pana Antoniego Malczaka dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i pana Andrzeja Szpunara dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie otrzymali:

Zofia GESZEJTER- KARWAT wraz z Rodziną z Tuchowa
Krystyna PIĄTEK z Ryglic
Zdzisława BANAŚ z Nieczajnej Górnej
Ewa ŁAZOWSKA wraz z Rodziną z Dąbrowy Tarnowskiej
Anetta ŻUREK z Woli Radłowskiej 
Dorota KISIEL – SZYNAL z Kowalowej
Katarzyna ŻUREK z Przyborowa
Maria PYREK z Borzęcina 

Adresy okolicznościowe zostały również wystosowane i przekazane przedstawicielom  instytucji, które od wielu lat swoją obecnością zaznaczają własne przywiązanie do rodzimej kultury, do tego co w tej kulturze i tradycji piękne i wartościowe.

Adresaci listów okolicznościowych:
Koło Rękodzieła Artystycznego w Zalasowej
Zespół Folklorystyczny OTFINOWIANIE z Otfinowa
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich PEŁNA CHATA w Szczepanowicach
Ośrodek Kultury w Ryglicach
Gminny Centrum Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim
Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach
Samorządowe Centrum  Kultury i Bibliotek w Szczucinie
Bursa Międzyszkolna w Tarnowie
Środowiskowy Dom Samopomocy ZIELONA PRZYSTAŃ w Tarnowie
Koło Gospodyń Wiejskich Wsi Zalipie w Zalipiu
Publiczne Przedszkole w Ryglicach

W Konkursie udział wzięło 386 autorów (dzieci: 119 osób, młodzież: 25 osób i 242 dorosłych twórców ludowych) z regionu tarnowskiego - powiaty: dąbrowski, brzeski, tarnowski ziemski i grodzki oraz
z powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego i nowotarskiego.

Organizatorem Konkursu było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu - Biuro Organizacyjne w Tarnowie, a gospodarzem i współorganizatorem Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Oddział Muzeum Etnograficzne.