Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

My, Małopolanie 2022

27 września 2022 - 1 film, 71 zdjęć
Jest siła w orkiestrach dętych, a kolejna festiwalowa edycja udowodniła tę tezę. Za nami Koncert Laureatów oraz Uroczysta Gala wręczenia nagród Finalistom 44. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY.
Niedzielny koncert przyciągnął do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ wielu fanów i miłośników orkiestr dętych, którzy mieli niecodzienną okazję posłuchać występów dwóch laureatów Festiwalu: zdobywcy najwyższej nagrody Grand Prix 44. ECHO TROMBITY oraz pucharu Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego – Miejską Orkiestrę Dętą „Andropol” z Andrychowa pod dyrekcją Łukasza Zaborowskiego oraz zdobywcy I miejsca w grupie Big Bandów i orkiestr rozrywkowych, nagrodzonego pucharem Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla – Big Bandu z Łososiny Dolnej prowadzonego przez Eugeniusza Maksymczuka.

Podczas uroczystej gali poprowadzonej przez Joannę Kliś-Dąbrowską przedstawiciele nagrodzonych i wyróżnionych małopolskich orkiestr odebrali dyplomy i puchary w poszczególnych kategoriach festiwalowych. Nagrody wręczali: Andrzej Zarych – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Dariusz Gawęda – Zastępca Dyrektora ds. przestrzeni kulturowych Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Edward Ciągło – Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Magdalena Majka – Wiceprezydent Miasta Nowego Sącza oraz dr hab. Stanisław Strączek i kpt. Stefan Żuk – członkowie komisji finału 44. Festiwalu ECHO TROMBITY.

Pełna lista nagrodzonych w protokole.

W imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego z serdecznymi słowami do uczestników wydarzenia zwróciła się również Iwona Gibas, która w odczytanym liście gratulacyjnym podkreśliła z jak niezwykłym konkursem muzycznym mamy do czynienia:

Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY od kilkudziesięciu lat pozwala amatorskim zespołom z całego regionu zaprezentować swój talent i twórczą pasję. To szczególna misja podtrzymywania lokalnej tradycji muzykowania, wspierania ruchu artystycznego w małopolskich miastach, miasteczkach i wsiach oraz pokazywania odbiorcom piękna i zróżnicowania twórczości orkiestr dętych. Dzisiejsza uroczystość przynosi sporo radości i satysfakcji zarówno dla laureatów festiwalu, jak i publiczności ich słuchającej. Życzę nam wszystkim, aby ta wspaniała, muzyczna energia pozostała jak najdłużej w naszej pamięci i sercach.

Ideą cyklu MY, MAŁOPOLANIE, jest prezentacja i promocja w formie uroczystych wydarzeń najwybitniejszych osiągnięć w zakresie amatorskiej twórczości artystycznej naszego województwa. Był to więc doskonały moment by w ramach tego szczególnego spotkania małopolskich orkiestr miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. Przy dźwiękach muzycznych fanfar na scenę poproszony został Kapitan Stefan Żuk – były tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, który otrzymał Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. Laudację odczytał dyrektor MCK SOKOŁ w Nowym Sączu. Andrzej Zarych zwrócił uwagę między innymi na bogate i ważne osiągnięcia w pracy pedagogicznej Kapitana, który nieprzerwanie od 68 lat prowadzi aktywną działalność artystyczno-edukacyjną na rzecz upowszechniania ruchu muzycznego i społecznej działalności orkiestr dętych. W tym czasie wykształcił dziesiątki znakomitych muzyków – instrumentalistów. Wielu jego wychowanków pełni funkcję solistów w orkiestrach cywilnych (symfonicznych, kameralnych) i wojskowych. Jego uczniowie są również wykładowcami Akademii Muzycznych w Krakowie i Warszawie. Jest jednym z głównych wykładowców wszystkich siedmiu edycji Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych w Nowym Sączu, gdzie uczy m.in.: dyrygowania buławą, szyku paradnego, musztry, ceremoniału oficjalnego oraz gry na instrumentach dętych. Od 1979 r. do chwili obecnej jest członkiem Komisji Artystycznej Festiwalu ECHO TROMBITY, a od 19 lat fundatorem buławy za najlepszą prezentację i grę w marszu.


Festiwal objęli honorowym patronatem: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Biskup Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki oraz Ludomir Handzel – Prezydent Miasta Nowego Sącza.

DOFINANSOWANIE

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego