Koncert „Solidarni z Ukrainą” – trio bandurzystek „Oriana” z Ukrainy

„Dumki na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem”, „Chi Mai” Ennio Morricone, „Hallelujah” Leonarda Cohena, tanga ukraińskiego „Hucułka Ksenia”, a także tradycyjnych ukraińskich melodii w aranżacji na bandurę mogli wysłuchać goście koncertu „Solidarni z Ukrainą”, który odbył się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. 2 czerwca dla publiczności wystąpiło trio ukraińskich bandurzystek „Oriana”.
Zespół tworzą: Natalia Hocyk (sopran, bandura), Iryna Hubiak (mezzosopran, bandura), Julia Rudnicka (alt, bandura).

Artystki są absolwentkami  prestiżowych ukraińskich uczelni artystycznych – Akademii Muzycznej we Lwowie, Tarnopolskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, Akademii Muzycznej w Charkowie. Zespół istnieje od ponad 15 lat i jest jednym z najlepszych w Ukrainie w dziedzinie sztuki gry na bandurze. Jest laureatem wielu konkursów muzycznych w Ukrainie i za granicą. Artystki występowały między innymi na Festiwalu Kultur Ukraińskiej i Polskiej w 2002 r. w Lublinie, na Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko w latach 2003, 2007, 2008. Są laureatkami Ukraińskiego Festiwalu Bandury w Kijowie w 2003 r. Również w 2003 r. razem z solistami Teatru Wielkiego w Warszawie odbyły trasę koncertową w znanych klasztorach i obiektach sakralnych w Polsce. W 2009 r. wzięły udział w Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” w Poznaniu. Najczęściej występują w Ukrainie i w Polsce, ale prezentowały swoją muzykę także we Francji, Szwecji, Włoszech, Bułgarii i w innych krajach europejskich. Wydały dwie płyty: w roku 2003 „Dolya” („Los”), zawierającą utwory muzyki poważnej  i ludowej, w tym pieśni kompozytorów głównie ukraińskich, a w 2006 r., w studiu Polskiego Radia w Krakowie nagrały płytę składającą się z polskich i ukraińskich kolęd.

Wydarzenie zorganizowane przez Muzeum Okręgowe oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zostało sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

(źródło: muzeum.sacz.pl)