KONCERT W ROCZNICĘ PONTYFIKATU JANA PAWŁA II

Muzyka Koncert

15 października 2019

wtorek godz. 19:00

Kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu

Bilety: Wstęp bezpłatny
Koncert odbędzie się w ramach XXIX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Wystąpią: Piotr Nowak (trąbka), Daniel Strządała (organy), Lilianna Moll-Gerlich (prowadzenie koncertu).
PROGRAM

Georg Friedrich Händel – Suita D-dur HWV 341 (opr. Michel Rondeau):
I Overture
II Gigue
III Aire
IV Bourrée
V March

Johann Sebastian Bach – Fantazja C-dur BWV 573
– aria Schafe können sicher weiden z kantaty Was mir behagt, ist nur die muntre Jagd BWV 208 (opr. Michel Rondeau
– 16 Konzerte nach verschiedenen Meistern: Concerto I D-dur nach A. Vivaldi BWV 972: cz. III Allegro assai

Władysław Lindert – Introdukcja, Passacaglia i Fuga na temat Chrystus Wodzem opr. (opr. Daniel Strządała)

Gabriel FauréPie Jesu z Requiem d-moll op. 48 (opr. Pierre Gouin)

Feliks Nowowiejski – IX Symfonia organowa f-moll op. 45 nr 9: cz. III Finale. Improvvisazione

Piotr Nowak/Daniel Strządała – Improwizacja na temat Totus Tuus

Piotr Nowak

Piotr Nowak
W 2014 r. ukończył studia muzyczne w klasie trąbki prof. Stanisława Dziewiora w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Swoje umiejętności doskonalił w Hochschule für Musik „Hanns Eisler” w Berlinie w klasie prof. Williama Formana. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych trębaczy, takich jak Gábor Tarkövi, Malte Burba czy Michael Ewald. Był wieloletnim stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Częstochowy. Jest również laureatem stypendium „Młoda Polska” oraz fundacji „Jutting Stiftung”. Od września 2013 r. jest trębaczem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a obecnie kontynuuje karierę jako doktorant w swej macierzystej uczelni.

Jest laureatem wielu konkursów o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, m.in. Festiwalu Trębaczy w Kaliszu (2005, 2008), V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2011), Międzynarodowego Konkursu Trębaczy w Łodzi (2013), X Konkursu Muzyki XX i XXI wieku organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej w Warszawie (2014).

Jako solista wielokrotnie występował z recitalami m.in. w Łazienkach Królewskich i Zamku Królewskim w Warszawie, Katedrze św. Magdaleny w Stendal w Niemczech. Jako kameralista brał udział w wielu koncertach w kraju i zagranicą, m.in. na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, na festiwalu muzyki współczesnej „Praska Wiosna” czy festiwalu „Warszawska Jesień” (również jako solista).

DANIEL STRZĄDAŁA

Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Witolda Zabornego (2019), a także dwóch szkół muzycznych w Bielsku-Białej: Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia (2011, klasa organów) i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki (2014, klasa klawesynu).

Koncertuje w kraju i zagranicą, jako instrumentalista (organista i klawesynista), improwizator oraz kameralista; swoje zainteresowania rozszerzył także o dyrygenturę i kompozycję. Jest laureatem szeregu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych i klawesynowych (m. in. I miejsce w międzynarodowym konkursie organowym Barok i romantyzm w Katowicach (2016), II miejsce w interpretacji oraz I miejsce w improwizacji w XIX Konkursie Organowym im. Petra Ebena w Opawie (Czechy, 2016), III miejsce i nagroda za najlepszą interpretację obligatoryjnego utworu S. Golubkowa w V Konkursie organowym im. Aleksandra Goedicke w Moskwie (2018), III miejsce w VI konkursie organowym w Dudelange (Luksemburg, 2017)), a także konkursów kompozytorskich i z zakresu teorii muzyki. Swoje umiejętności doskonalił uczestnicząc w licznych warsztatach prowadzonych przez profesorów i wykładowców wyższych uczelni polskich i zagranicznych.

Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Prezesa Rady Ministrów, a także dwukrotnie Stypendium Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Został uhonorowany Nagrodą Burmistrza Czechowic-Dziedzic za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Daniel Strządała pełni funkcję organisty w kościele św. Józefa w rodzinnym Zabrzegu. Jest także dyrygentem oraz organistą Chóru św. Józefa w Zabrzegu, z którym nagrał sześć płyt. W 2012 r. nagrał solową płytę „Impresje organowe w dekanacie czechowickim”. Od grudnia 2018 r. jest członkiem Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej diecezji bielsko-żywieckiej.

Kalendarium wydarzeń

6. Teatralne Spotkania Metodyczne
Edukacja Teatr Warsztat

6. Teatralne Spotkania Metodyczne

17 października 2019, godz. 14:00 - 17:30

Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku