Ziarnko Gorczycy 2019: podziękowanie za dobre serce…

Rozstrzygnięty został dziewiętnasty już plebiscyt Ziarnko Gorczycy. Oto laureaci: URSZULA BAZIAK, RENATA i PAWEŁ FOJT (osobowość), PARK M i VITBERG (firma). Gala podsumowująca to przedsięwzięcie odbyła się jak co roku w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ (w sobotę, 16 lutego 2019). Wieczór uświetniły występy Mateusza Ziółki i kabaretu Hrabi. Nagrody wręczyli: Leszek Zegzda (jako przedstawiciel Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ), Dominika Kroczek (Towarzystwo Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum, wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka, Maciej Kurp (prezes Związku Sądeczan) oraz Mieczysław Kaczwiński (dyrektor Sądeckiego Hospicjum).

Przypomnijmy, że od kilkunastu lat wręczane są statuetki w podzięce za działalność charytatywną, wspieranie różnych inicjatyw społecznych, dobre serce i rozumienie problemów bliźnich. O przyznaniu nominacji i nagród decydują głosy uczestników plebiscytu.

Podczas koncertu, który prowadziła Małgorzata Broda (dyrektor Instytutu Europa Karpat), zostały ogłoszone wyniki konkursu. Galę uświetnił krótki recital Mateusza Ziółki, którego uhonorowano tytułem PRZYJACIELA ZIARNKA GORCZYCY. Przypomnijmy, że ten artysta, którego żona (Marianna Sokołowska) jest sądeczanką, w roku 2018 przekazał 100 tys. zł na rzecz Sądeckiego Hospicjum. Było to honorarium za zwycięstwo w programie telewizji Polsat „TWOJA TWARZ BRZMI ZNAJOMO”. Mateusz Ziółko występuje też w spocie, w którym zachęca do przekazywania jednego procenta podatku na rzecz tej instytucji.

W sobotni wieczór wokalista usiadł do fortepianu i zaśpiewał m.in. swój przebój „W płomieniach" oraz wielki szlagier Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać, tam gdzie byłem już”. Później do łez licznie zgromadzonych widzów bawił kabaret Hrabi w programie pt. „Cyrkuśniki”.

Jak zwykle Sądeckie Hospicjum przeprowadziło zbiórkę pieniędzy na swoje potrzeby. Tradycyjnie Ryszard Miłek przekazał na licytację swój obraz,  który został sprzedany za 11 tys. zł.  Wieczorem w Hotelu Ibis Styles odbył się charytatywny bal. Na gości czekało pyszne menu oraz oprawa muzyczna. Dochód z tego przedsięwzięcia w całości przeznaczony zostanie na wsparcie Sądeckiego Hospicjum.
W sumie zebrano ok. 60 tys. zł.  Kwota zostanie wykorzystana na budowę nowego skrzydła Sądeckiego Hospicjum. Prace już się rozpoczęły. W tej części obiektu będzie 28 nowych miejsc dla chorych, sala fizjoterapii, sala dziennego pobytu i kaplica. Koszt inwestycji – 3,5 mln zł. Sporą część tej sumy udało się już zgromadzić.

Organizatorzy akcji:
Prezydent Miasta Nowego Sącza, Województwo Małopolskie, Towarzystwo Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum, Związek Sądeczan, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Instytut Europa Karpat, Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ.

Finaliści Ziarnka Gorczycy 2019

Osobowość:
  • Urszula Baziak
  • Renata i Paweł Fojt
  • Dariusz Popiela
  • Józef Pyzik
  • Renata Rosłaniec

Stowarzyszenie/Firma:
  • Ersbet Nowy Sącz
  • Park M Stary Sącz
  • Stowarzyszenie Sądecki Elektryk
  • Nowy Sącz Vitberg Jacek Sikora
  • Nowy Sącz Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Zaczyk”, Łabowa