Wieczór organowy z wisienką na torcie

W ramach Sądeckiej Akademii Organowej z koncertem zatytułowanym "Między Europą a Ameryką" wystąpiła mieszkająca od wielu lat w Stanach Zjednoczonych  organistka Ilona Kubiaczyk-Adler. Poniedziałkowy wieczór w kościele św. Kazimierza – z cyklu Thesaurus Ecclesiae – prowadził prof. Ireneusz Wyrwa.

Razem ze znakomitą instrumentalistką wędrowaliśmy nie tylko między Ameryka a Europą, ale też przez wieki, poprzez epoki muzyczne, począwszy od baroku, skończywszy na całkiem współczesnych utworach. Najpierw zabrzmiało Preludium Jana Podbielskiego, później Capriccio Johanna Jakoba Frobergera i Animoso Johanna Gottlieba Grauna. Nie zabrakło – rzecz jasna Johanna Sebastiana Bacha (tzw. dorycka Toccata in d.).

Spore wrażenie zrobiło na melomanach dzieło Clary Schumann (żony Roberta) – Preludium i fuga B-dur. Dalej usłyszeliśmy Chorał i wariacje na temat „Ojcze nasz” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz Wariacje na temat hymnu „Morning Star” Margaret V. Sandresky.

W finale Ilona Kubiaczyk-Adler zagrała Kosmogonik, kompozycję, którą zadedykował żonie Jakob Adler. I to była taka prawdziwa wisienka na torcie!

Koncert został zorganizowany przez Parafię św. Kazimierza, MCK SOKÓŁ i Stowarzyszenie Pro Musica Organa.