PODPISANIE POROZUMIENIA O WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM PODHALAN W POLSCE

5 stycznia br. w Ludźmierzu odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu a Związkiem Podhalan w Polsce.

O godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej odbyła się Msza św. opłatkowa z prawykonaniem hymnu górali napisanym przez Łukasza Golca, jednego z braci tworzących zespół Golec uOrkiestra.

Druga część spotkania odbyła się w sali Domu Podhalan w Ludźmierzu, gdzie podpisano porozumienie przy obecności posła na sejm RP Andrzeja Guta-Mostowego oraz marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego. Podpisy złożyli Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Andrzej Zarych, Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień oraz Sekretarz ZG ZP Kazimierz Bielak. Porozumienie ma być początkiem ściślejszej współpracy, której celem będzie ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Tego dnia, w imieniu ministra kultury z rąk marszałka małopolski Witolda Kozłowskiego, muzycy zespołu Zakopower na czele z Sebastianem Karpiel-Bułecką odebrali Medal za Zasługi dla Kultury Polskiej, o który wnioskował Związek Podhalan z racji obchodów 100-lecia w ubiegłym roku.

Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem.

tekst porozumienia

(...) Przedmiotem niniejszego Porozumienia jest deklaracja szerokiej zintegrowanej współpracy Partnerów w zakresie:
1.      Rozwoju tradycyjnej kultury górali karpackich.
2.      Ochrony jej ginących aspektów.
3.      Dokumentowania i archiwizacji niematerialnej kultury górali karpackich.
4.      Podtrzymywania międzypokoleniowej transmisji kulturowej.
5.      Wychowania młodego pokolenia do wartości, stanowiących podstawę tradycyjnej kultury.
6.      Rozwijania zasobów Podhalańskiej Biblioteki Cyfrowej.
7.      Promocji kulturowego dziedzictwa Małopolski.
8.      Rozwoju edukacji regionalnej.


Cały dokument jest dostępny w pliku poniżej.

Hymn Górali Polskich

Hymn zaśpiewany wspólnie przez górali z Podhala i Żywiecczyzny podczas uroczystej mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu.