My, Małopolanie ze Stulatką

Starosądeczanie wystąpili w Nowym Sączu. W sali im. Lucjana Lipińskiego w sobotę 9 marca gościliśmy Miejską Orkiestrę Stary Sącz pod dyrekcją Georga Weissa.

Od wielu lat organizujemy wydarzenia z cyklu MY, MAŁOPOLANIE. Zapraszamy prezentujące wysoki poziom orkiestry dęte, zespoły muzyczne, grupy teatralne z różnych zakątków naszego województwa. Tym razem artyści przybyli z sąsiedztwa, ze starszego z Sączów.

Mówił o tym na początku wieczoru, który prowadziła Małgorzata Broda, burmistrz Jacek Lelek, podkreślając dobrą współpracę z naszą instytucją, dziękując za to, że chluba jego miasta może się zaprezentować w MCK SOKÓŁ i to w roku, kiedy orkiestra obchodzi stulecie działalności. Zgodnie z tradycją dyrektor Antoni Malczak wręczył dyrygentowi Georgowi Weissowi elegancko oprawiony plakat -  na pamiątkę tego występu.

Orkiestra wykonała znane i mniej popularne dzieła takich kompozytorów jak: Julius Fucik, Jan de Haan, Candy de Rouge, Gunter Mende, Johann Strauss (syn i ojciec), Franz Lehar, John Williams. Usłyszeliśmy też zdolnych wokalistów: Irenę Michalską (sopran), Karolinę Talarczyk (sopran) i Sebastiana Iźwickiego (tenor). Publiczność gorącymi brawami nagradzała każdy utwór. Nie obyło się bez bisów.

Kierowaną przez Georga Weissa orkiestrę tworzą głównie młodzi muzycy, m.in. uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina, a wspierają ich profesorowie: Katarzyna Kierzkowska-Weiss, Ewa Dębska i Stanisław Welanyk (kiedyś przez dziesięć lat dyrektor Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu).