"Marsz, marsz Polonia” na kilkaset głosów...

Ponad dwustu wykonawców i ponad trzystu widzów chóralnie odśpiewało tę pieśń pod koniec widowiska „Viva Polonia”, wieńczącego XXIV Sądecki Festiwal Muzyczny IUBILAEI CANTUS Pro Patria Semper, który został zorganizowany dla uczczenia 100-lecia odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI.

Sala im. Lucjana Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ wypełniła się w sobotni wieczór (10 listopada 2018) do ostatniego miejsca. Wzruszający spektakl wyreżyserował Jakub Marcin Bulzak (także autor scenariusza). Zaprosił do udziału znakomitych artystów, laureatów i uczestników Międzynarodowych Konkursów Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, a do tego związanych z naszym regionem: Sylwię Olszyńską, Jadwigę Postrożną, Tomasza Kuka, Pawła Trojaka i Macieja Gorczyczyńskiego. W głównych aktorskich rolach oklaskiwaliśmy Aleksandrę Chapko i Piotra Franasowicza. Zagrała sądecka orkiestra SINFONIA CARPATHIA pod batutą (oczywiście, sądeczanina) Macieja Kotarby. Na organach zaprezentował się piwniczanin Kacper Kulig.

Wystąpiły zespoły: Chór SCHERZO z I LO w Nowym Sączu, Chór Parafialny im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki z Marcinkowic, Chór Kameralny Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu, Chór Sanktuarium Przemienienia Pańskiego VERAICON, Chór Gospel i Muzyki Rozrywkowej w Starym Sączu, Chór CANTORES CARVATIANI z Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów z Gorlic, tancerze Zespołu Pieśni i Tańca AGH KRAKUS im. Wiesława Białowąsa w Krakowie.

Sporo napracowali się kierownicy zespołów: Izabela Biskupska, Anna Cisoń, Andrzej Citak, Renata Jonakowska-Olszowska, Marzena Pikuła i Monika Rębilas oraz choreograf Patryk Rutkowski, którzy wspomogli reżysera, a także pracownicy naszej instytucji, z Lilianą Olech i Katarzyną Pater na czele.

Efekt był niezwykły. Piękne, barwne widowisko, składało się z fragmentów wielu polskich dzieł muzycznych i literackich, połączonych ciekawą narracją i historią dwojga młodych ludzi, których rozdziela I wojna światowa. Do tego dochodzi gra świateł, która stwarza niesamowity klimat dla poszczególnych wydarzeń. Opowieść kończy się radosną jesienią roku 1918, gdy Polska (w tym Sądecczyzna) wybiła się na niepodległość.

Kiedy rozległa się pieśń „Marsz, marsz Polonia” wszyscy widzowie wstali z miejsc i zaśpiewali wraz z wykonawcami:
Jeszcze Polska nie zginęła,
kiedy my żyjemy,
co nam obca przemoc wzięła,
szablą odbierzemy.
Marsz, marsz Polonia,
marsz dzielny narodzie,
odpoczniemy po swej pracy
w ojczystej zagrodzie…

Organizator: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ.

Partnerzy: Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu, Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

XXIV Sądecki Festiwal Muzyczny IUBILAEI CANTUS Pro Patria Semper został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego NIEPODLEGŁA.