Hołd dla Jana Pawła II i Jacka Kaczmarskiego

16 czerwca 2019 r. – w 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu i kanonizacji bł. Kingi – Instytut Europa Karpat zorganizował wzruszający koncert. W sali im. Romana Sichrawy w programie pt. „Tribute to Kaczmarski” wystąpił duet Mateusz Nagórski (gitara, śpiew) i Miłosz Waśko (fortepian). Z jednej strony ten niedzielny wieczór było hołdem dla polskiego Ojca Świętego, a z drugiej -  dla wspaniałego barda, poety, pisarza i kompozytora Jacka Kaczmarskiego. Właśnie minęła 15. rocznica jego śmierci.

Jak co roku osoby związane w Nowym Sączu z Inicjatywą Społeczną „Sercem Budowane” uczciły pamięć Jana Pawła II. O godz. 18 w kościele św. Kazimierza proboszcz ks. dr Jan Siedlarz odprawił uroczystą mszę. Później jej uczestnicy przeszli do SOKOŁA, gdzie wzięli udział w koncercie. Młodzi muzycy przygotowali występ zatytułowany „Tribute to Kaczmarski”.  Na ten wieczór, który prowadziła Małgorzata Broda, złożyły się utwory Jacka Kaczmarskiego. W zdecydowanej przewadze były to dzieła mniej znane publiczności. Na początku wprawdzie pojawiły się: „Pikieta powstańcza” (tekst napisany do słynnego obrazu Aleksandra Gierymskiego) i „Nasza klasa”, której aktualność także w dzisiejszych czasach,  kiedy setki tysięcy Polaków nadal emigrują „za chlebem” i lepszym życiem (tak jak kilkadziesiąt lat temu), jest zadziwiająca. Później jednak wybrzmiewały teksty i melodie mniej popularne, ale przecież zmuszające do refleksji nad trudną historią naszego narodu, nad sytuacją człowieka na przełomie tysiącleci.  Artyści zaśpiewali też kilka utworów z nowej swojej płyty „Mój zodiak”, na którą składają się wiersze Jacka Kaczmarskiego, do których on nigdy nie napisał muzyki. Uczynił to Mateusz Nagórski, utrzymując je w klimacie znanym z wielu pieśni autora „Murów”, „Obławy”, „Krzyku”, „Przedszkola”, „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”, „Wojny postu z karnawałem” oraz kompozycji dwóch jego przyjaciół, z którymi wiele lat występował: Zbigniewa Łapińskiego i Przemysława Gintrowskiego

Mateusz Nagórski i Miłosz Wośko udowodnili, że można zaśpiewać nowe wersje utworów znanych twórców, dodając do nich swoją wrażliwość i swoją indywidualność, jednocześnie nie zatracając ich pierwotnych wartości. Dwugodzinny koncert (z kilkoma bisami) to potwierdził.

Później kilkadziesiąt osób przeszło na sądeckie Planty, gdzie przy Skale Piotrowej i Dębie Wolności odbył się Apel Jasnogórski i czuwanie do godz. 21.37.