Finał projektu MAŁOPOLSKIE ANIMACJE TEATRALNE

W dniu 1 grudnia br. w Krakowskim Forum Kultury w Krakowie, ostatnim spotkaniem warsztatowym skierowanym do instruktorów dziecięcych i młodzieżowych zespołów teatralnych, zakończyliśmy całoroczny projekt pn. MAŁOPOLSKIE ANIMACJE TEATRALNE, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Na zakończenie projektu uczestnicy warsztatów wzięli udział w pokazie multimedialnym, który dotyczył  najciekawszych spektakli finału 32. i 33. Małopolskiego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK zarejestrowanych w latach 2017 i 2018.

Na podstawie pokazu video złożonego z obszernych fragmentów najbardziej udanych projektów teatralnych, omówione zostały środki i techniki teatralne w najlepszych przedstawieniach pod kątem: pracy z aktorem, wyboru i opracowania tekstu, kompozycji przestrzeni, zastosowania funkcjonalnej scenografii i pomysłowych kostiumów wykonanych małym nakładem finansowym, doboru muzyki i wykorzystywania dźwięków generowanych „na żywo”. Pokazywane zostały spektakularne efekty pracy z dziećmi najmłodszymi i starszymi oraz młodzieżą, udane przykłady dialogów zarówno w adaptacjach, jak w tekstach oryginalnych. Prowadzący zwrócili również uwagę na proste, ale efektowne wykorzystanie ruchu scenicznego, które nie wymaga wiedzy choreograficznej.

Zajęcia poprowadzili aktorzy i reżyserzy, jurorzy Festiwalu BAJDUREK: Włodzimierz Jasiński oraz Jacek Milczanowski.