To co pozostaje, co nam w sercu gra!
Święto Dzieci Gór we wspomnieniach uczestników

Folklor
O unikatowej idei „kamracenia”, o powstałych przyjaźniach, o tym co pozostaje po Festiwalu - opowiadają w cyklu nagrań byli uczestnicy ŚWIĘTA DZIECI GÓR od tych młodszych po tych już dorosłych. W zarejestrowanych w ich prywatnej przestrzeni wywiadach, poruszone zostały tematy związane zarówno z osobistymi doświadczeniami i przeżyciami z udziału w Festiwalu, jak i nawiązana została dyskusja merytoryczna podnosząca zagadnienie dotyczące roli udziału młodego człowieka w zespole regionalnym.
W podróż śladami 28-letniej historii ŚWIĘTA DZIECI GÓR wybrał się Piotr Gąsienica - wicedyrektor MCK SOKÓŁ, a dzięki możliwościom wirtualnego świata, serdeczne drzwi do swoich domów otworzyło przed nami kilka pokoleń członków zespołów: DUNAJEC i CZARDASZ z Niedzicy, ORAWIANIE im. Heródka z Lipnicy Wielkiej, MAŁY SKALNIK z Kamionki Wielkiej, MALI MANIOWIANIE im. ks. Antoniego Siudy z Maniów, MAŁE FLISOKI ze Sromowiec Niżnych, MAŁE PODEGRODZIE z Podegrodzia, MAŁE LACHY z Nowego Sącza, MAJERANKI z Rabki-Zdroju, MALI ŚWARNI z Nowego Targu, MALI BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej, MALI NIECIECZANIE z Niecieczy, MAŁE PIWNICOKI z Piwnicznej-Zdroju.

Odcinek 1: Kamraci Osetyjsko-Spiscy | rok 2000

Gość odcinka: Jakub Jamróz

W filmie wykorzystano fragmenty nagrań programów w wykonaniu zespołów:
DUNAJEC z Niedzicy | Polska
DETI GOR z Władykaukazu | Północna Osetia, Rosja

Odcinek 2: Kamraci Białorusko-Japońsko-Austriacko-Orawscy | rok 1992, 1997, 2011

Goście odcinka: Eugeniusz Karkoszka i Robert Kowalczyk

W filmie wykorzystano fragmenty nagrań programów w wykonaniu zespołów: 
ORAWIANIE im. Heródka z Lipnicy Wielkiej | Polska
DZIECIĘCA GRUPA MUZYCZNA z Sapporo | Japonia
KINDERVOLKSTANZ UND SCHUHPLATTLERGRUPPE z Fürnitz | Austria

Odcinek 3: Kamraci Rosyjsko-Lachowscy | rok 1993

Gość odcinka: Edyta Majocha

W filmie wykorzystano fragmenty nagrań programów w wykonaniu zespołów:
MAŁY SKALNIK z Kamionki Wielkiej | Polska
KRAJOWA EKSPERYMENTALNA SZKOŁA TWÓRCZOŚCI NARODOWEJ z Krasnodaru | Rosja

Odcinek 4: Kamraci Macedońsko-Szkocko-Podhalańscy | rok 1996, 1999

Goście odcinka: Katarzyna Dobrzyńska, Michał Kowalczyk i Konrad Krzystoń

W filmie wykorzystano fragmenty nagrań programów w wykonaniu zespołów:
MALI MANIOWIANIE im. ks. ANTONIEGO SIUDY z Maniów | Polska
KITKA z Istibanji | Macedonia
MARGARET ROSE GROUP z Helensburga | Szkocja

Odcinek 5: Kamraci Polinezyjsko-Pienińscy | rok 1998

Goście odcinka: Ewa Całyniuk i Paweł Piątek

W filmie wykorzystano fragmenty nagrań programów w wykonaniu zespołów:
MAŁE FLISOKI ze Sromowiec Niżnych | Polska
PORIRUA COOK ISLANDS CULTURAL GROUP z Porirua | Nowa Zelandia

Odcinek 6: Kamraci Chorwacko-Ormiańsko-Gruzińsko-Lachowscy | rok 1994, 2005, 2014

Goście odcinka: Dawid Ciągło, Sławomir Czop, Kacper Fryzowicz, Małgorzata Liber, Barbara Malaga i Jakub Pajor

W filmie wykorzystano fragmenty nagrań programów w wykonaniu zespołów:
MAŁE PODEGRODZIE z Podegrodzia | Polska
ZVIR z Jelenje | Chorwacja
SARDARAPAT z Erywania | Armenia
AMER-IMERI z Tbilisi | Gruzja

Odcinek 7: Kamraci Francusko-Węgiersko-Inguszecko-Rumuńsko-Chorwacko-Lachowscy | rok 1992, 1996, 2002, 2006, 2016

Goście odcinka: Jarosław Bednarek, Sylwia Bednarek, Juliusz Horowski, Katarzyna Paciorek, Grzegorz Poręba oraz Lidia Soja

W filmie wykorzystano fragmenty nagrań programów w wykonaniu zespołów:
MAŁE LACHY z Nowego Sącza | Polska
LES DRÔLES DE SAINTONGE z Saintes | Francja
JADLOVČEK z Margecany | Słowacja
ZANIG KENTI z Inguszetii | Rosja
BIAŁY ORZEŁ z Toronto | Kanada

Odcinek 8: Kamraci Meksykańsko-Podhalańscy | rok 2012

Goście odcinka: Monika Potaczek oraz Patryk Traczyk

W filmie wykorzystano fragmenty nagrań programów w wykonaniu zespołów:
MAJERANKI z Rabki-Zdroju | Polska
TIATIZCALLI z Meksyku | Meksyk

Odcinek 9: Kamraci Rumuńsko-Słowacko-Indyjsko-Podhalańscy | rok 2003, 2006, 2013

Goście odcinka: Anna Mrożek, Oliwia Sral, Bernadeta Szumal oraz Klaudyna Waksmundzka

W filmie wykorzystano fragmenty nagrań programów w wykonaniu zespołów:
MALI ŚWARNI z Nowego Targu | Polska
COSÄUL z Budesti | Rumunia
SHIVAM NRUTYA CULTURAL ACADEMY z Vapi | Indie

Odcinek 10: Kamraci Łotewsko-Podhalańscy | rok 2009

Goście odcinka: Ewa Piszczek, Marcin Remiasz oraz Joanna Rzepka

W filmie wykorzystano fragmenty nagrań programów w wykonaniu zespołów:
MALI BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej | Polska
ZELTA SIETIŅŠ z Rygi | Łotwa

Odcinek 11: Kamraci: Litwini i Krakowiacy | rok 2004

Goście odcinka: Izabela Klimek, Krzysztof Knapik, Łukasz Kozik oraz Monika Lechowicz

W filmie wykorzystano fragmenty nagrań programów w wykonaniu zespołów:
MALI NIECIECZANIE z Niecieczy | Polska
DAINAVA z Olity | Litwa

Odcinek 12: Kamraci Belgijsko-Piwniczańscy | rok 2013

Goście odcinka: Krzysztof Kulig, Piotr Maślanka oraz Katarzyna Tomasiak

W filmie wykorzystano fragmenty nagrań programów w wykonaniu zespołów:
MAŁE PIWNICOKI z Piwnicznej-Zdroju | Polska
PAGADDERKE z Ekeren | Belgia
Cykl nagrań powstał w ramach projektu „ŚWIĘTO DZIECI GÓR - wirtualnie i dostępnie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.