Aktualności

Tutaj znajdziesz aktualne informacje związane z naszą działalnością.

"Portret Polaka" - przedpremiera filmu

Portret Polaka, czyli wzruszająca opowieść o Bolesławie Barbackim

4 marca 2019
W piątek (1 marca 2019) w sali im. Lucjana Lipińskiego odbył się przedpremierowy zamknięty pokaz fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Portet Polaka”. Dzieło wyreżyserowane przez Barbarę Szewczyk, według pomysłu i scenariusza Marii Molendy, obejrzała duża grupa osób zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia. W powszechnej opinii widzów, ten piękny film, zarówno pod względem treści, jak i walorów artystycznych, znakomicie przybliża współczesnym jednego z najwybitniejszych w historii synów Nowego Sącza i Ziemi Sądeckiej, człowieka wręcz renesansowego, o licznych talentach i o wielkich zasługach dla swojej małej ojczyzny.

Wiosenny biuletyn MCK SOKÓŁ

1 marca 2019
Ukazał się najnowszy numer biuletynu MCK SOKÓŁ, a w nim wydarzenia organizowane od marca do maja 2019.
fot. Piotr Gryźlak

Nagroda im. Ks. Prof. Bolesława Kumora dla Jerzego Gizy i Marcina S. Przybyły

25 lutego 2019
W sobotę (23 lutego) w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ poznaliśmy laureatów siódmej edycji Konkursu o Nagrodę Ks. Prof. Bolesława Kumora. Kapituła, pod przewodnictwem Marioli Berdychowskiej, przyznała to wyróżnienie znanemu z licznych publikacji historycznych sądeczaninowi Jerzemu Gizie (kategoria „Sądecki Autor”) i dr. Marcinowi S. Przybyle, krakowskiemu archeologowi, autorowi publikacji pt. „Przeszłość, pamięć i dziwne ruiny. Archeologiczne odkrycia na Górze Zyndramowej w Maszkowicach”  (kategoria „Książka o Sądecczyźnie”).

Wiśniowski Jarmark Rzemiosł i Zawodów Tradycyjnych – lokalna tradycja w działaniu

7 lutego 2019
Dwuletni projekt (2018-2019) zainicjowany został wspólnie przez przedstawicieli lokalnej społeczności i zespół badaczy. Wbrew nazwie, która sugerować może popularne dziś jednorazowe i jednowymiarowe przedsięwzięcia eventowe, składa się z wielu konsekwentnie ze sobą połączonych działań. Ukierunkowany jest na wypełnienie znaczących luk w zakresie inwentaryzacji, dokumentacji, ochrony, interpretacji i popularyzacji wybranego – przez samych mieszkańców – aspektu różnorodnego, pogranicznego dziedzictwa kulturowego Gminy Wiśniowa (powiat myślenicki, województwo małopolskie).
Aniołek na choince

SOKOŁOWE „Bóg się rodzi, moc truchleje”…

23 grudnia 2018
Jak co roku (od 39 lat) przed Świętami Bożego Narodzenia zasiedliśmy przy wspólnym stole do wigilijnej wieczerzy. W sali im. Romana Sichrawy, skąd spoglądał na nas życzliwie z portretu legendarny burmistrz Nowego Sącza, było tego wieczoru bardzo ciepło i serdecznie. Przybyło sporo gości, przyszli nasi emeryci, którzy niegdyś pracowali w Wojewódzkim Ośrodku Kultury i w MCK SOKÓŁ, przyjaciele z TG SOKÓŁ.
Ludzie w strojach regionalnych tańczący na scenie

Zespół Mazowsze szuka chórzystów!

19 grudnia 2018
Dyrekcja Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego zaprasza na przesłuchania do chóru Mazowsza. Termin i miejsce: 12 stycznia 2019 r. siedziba zespołu w Karolinie (ul. Świerkowa 2, 05-805 Otrębusy).