Setna rocznica urodzin Zofii Rysiówny

W niedzielę 17 maja 2020, w setną rocznicę urodzin Zofii Rysiówny, jednej z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych drugiej połowy XX wieku, na sądeckim cmentarzu przy ul. Śniadeckich, przed jej grobem, zebrali się przedstawiciele m.in. Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ (prezes Antoni Malczak), Związku Sądeczan (prezes Jakub Bulzak), Klubu Inteligencji Katolickiej (prezes Bożena Jawor) oraz innych organizacji społecznych.
Złożyli wieniec kwiatów, zapalili znicze i w ciszy uczcili pamięć Wielkiej Artystki, która zawsze mówiła, że Nowy Sącz jest jej ukochanym miastem, do którego zawsze chętnie wracała.

Znany sądecki konserwator zabytków Józef Stec, wspólnie z członkami TG SOKÓŁ, wystąpił z propozycją ustawienia nowej tablicy nagrobnej upamiętniającej Zofię Rysiówną. To przedsięwzięcie jest na etapie ustaleń z Rodziną Rysiów.

Zofia Rysiówna

Swoje dzieciństwo i młodość spędziła w Nowym Sączu, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, a w 1928 roku zadebiutowała na scenie sądeckiego SOKOŁA.

W okresie okupacji była łączniczką Związku Walki Zbrojnej. Współuczestniczyła w uwolnieniu z rąk gestapo legendarnego kuriera podziemnego państwa polskiego Jana Karskiego, za co została uwięziona przez Niemców w obozie Ravensbrück.

Zmarła w 2003 roku, mając w swoim dorobku ponad 150 niepowtarzalnych kreacji, także w teatrze TV oraz Polskiego Radia. Rok po jej śmierci w siedzibie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ została otwarta sala jej imienia, obecnie dobrze znana zwłaszcza wielbicielom filmów studyjnych.