Portret Polaka, czyli wzruszająca opowieść o Bolesławie Barbackim

W piątek (1 marca 2019) w sali im. Lucjana Lipińskiego odbył się przedpremierowy zamknięty pokaz fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Portet Polaka”. Dzieło wyreżyserowane przez Barbarę Szewczyk, według pomysłu i scenariusza Marii Molendy, obejrzała duża grupa osób zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia. W powszechnej opinii widzów, ten piękny film, zarówno pod względem treści, jak i walorów artystycznych, znakomicie przybliża współczesnym jednego z najwybitniejszych w historii synów Nowego Sącza i Ziemi Sądeckiej, człowieka wręcz renesansowego, o licznych talentach i o wielkich zasługach dla swojej małej ojczyzny.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ było współproducentem filmu o Bolesławie Barbackim, wybitnym sądeckim malarzu, nauczycielu, działaczu społecznym, prezesie Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ w Nowym Sączu, patriocie, zamordowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej (rozstrzelany w Biegonicach 21 VIII 1941 r).

Film został zrealizowany przez Fundację Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej, z którą nasza instytucja od wielu lat współpracuje, m.in. przy organizacji cyklu Labirynt Historii, projektu Sądecki Sztetl, warsztatów edukacyjnych, wystaw, spektakli i koncertów. Główną inicjatorką nakręcenia tego dokumentu była dr Maria Molenda, prezes Fundacji. W ramach przedsięwzięcia „Portret Polaka” MCK SOKÓŁ wsparło realizację tego dzieła. Oficjalna premiera odbędzie się w maju 2019 r. w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Również w naszym Kinie SOKÓŁ za kilka miesięcy będzie można obejrzeć ten dokument.

„Nasz film o Bolesławie Barbackim zostanie zaprezentowany w tym roku. Praca nad nim kojarzy się nam głównie z dużym pośpiechem (obowiązywały nas terminy dotacji przyznanej w ramach konkursu „Filmoteka Małopolska”), z wysiłkiem, ale i wielką przyjemnością, jaką niosła świadomość, że opowiadamy o postaci tak wartej ze wszech miar przypomnienia i zaprezentowania szerokiej publiczności. Film powstał na podstawie scenariusza dr Marii Molendy, przygotowywanego w oparciu o autentyczne teksty Bolesława Barbackiego, korespondencję i inne materiały źródłowe. Reżyserowała Barbara Szewczyk, absolwentka Państwowej Szkoły Filmowej w Łodzi i New York Film Academy; zdjęcia wykonał Przemysław Brynkiewicz.  Film współprodukowali Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Film wsparli także: miasto Nowy Sącz, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu i Firma FAKRO, a także indywidualni darczyńcy. Wielką pomocą służyło nam Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, korzystaliśmy bowiem z jego materiałów archiwalnych, a także lokacji: dom rodzinny Bolesława Barbackiego został zagrany przez dom krawca w Miasteczku Galicyjskim” – czytamy na stronie internetowej Fundacji Nomina Rosae

O realizacji tego obrazu w piątek po seansie opowiadali jego autorzy. Podczas wieczoru, który prowadziła Małgorzata Broda, dr Maria Molenda przekazała serdeczne podziękowała wszystkim twórcom filmu oraz licznym instytucjom i osobom, które wsparły to przedsięwzięcie, m.in. byłemu członkowi Zarządu Województwa Małopolskiego Leszkowi Zegździe, dyrektorowi MCK SOKÓŁ Antoniemu Malczakowi, Annie Totoń, Marii Teresie Maszczak, Monice Ślepiak, Januszowi Michalikowi, Łukaszowi Połomskiemu i Maciejowi Walaskowi.

Swoje refleksje na temat pracy i końcowego efektu przekazali m.in. znany aktor Arkadiusz Detmer (narrator, Bolesław Barbacki), reżyser Barbara Szewczyk, autorka scenografii Natalia Giza oraz autor wspaniałych zdjęć Przemysław Brynkiewicz. Dodajmy, że nastrojową muzykę skomponował Sebastian Kondratowicz, montażem zajął się Michał Pokropek, a postprodukcją - Magdalena Nizel. Kierownikiem produkcji i planu był Łukasz Chmielewski. Wystąpili też młodzi aktorzy: Daniel Oleksy, Karolina Konicka, W rolę demonicznej kobiety, która była wytworem fantazji artysty, wcieliła się Justyna Stasik. Charakteryzację wykonywała Anna Pawlik, a kostiumy zaprojektowała scenarzystka Maria Molenda.

Więcej o filmie „Portret Polaka”>>