Poetyckie refleksje animatora kultury... w czasach pracy zdalnej - „Krzyż pański”

Oddajemy w Wasze ręce trzeci wiersz autorstwa naszego animatora kultury - Janusza Michalika.
Kilkanaście dni temu namawiałem Państwa do czytania poezji i jeśli ktoś czuje taką potrzebę, również do pisania wierszy. Tę zachętę oczywiście podtrzymuję. Z zastrzeżeniem, a może nawet przestrogą, aby nikt nie próbował postępować z materią słowa i całym procesem twórczym podobnie jak bohater poniższego sonetu. Tworzenie w każdej dziedzinie sztuki od autora przyszłego dzieła (rzecz jasna, jeśli takie dzieło naprawdę powstanie) wymaga, przy jego niekwestionowanym talencie, dużej dozy odwagi, rozwagi, uwagi, oddzielania ziaren od plew i mądrego, logicznego postępowania, a nie tylko natchnienia i tej swoistej romantycznej otoczki ciągłego cierpienia. Bo wtedy niech Bóg broni wszystkich, którzy z takim twórcą mają na co dzień do czynienia. Szczególnie teraz, w tym trudnym dla nas czasie.

Mój wiersz ma charakter lekko ironiczny, chociaż użyłem w nim kilka poważnych znaczeniowo biblizmów – wyrażeń z korzeniami biblijnymi, które ze względu na ich związki frazeologiczne czasami przenikają do naszego codziennego życia. Mimo wszystko, życzę miłej lektury.
Janusz MichalikWszystkie dotychczas opublikowane sonety z cyklu „Poetyckich refleksji animatora kultury... w czasach pracy zdalnej” znaleźć można w formie wirtualnego wydawnictwa tutaj.